Dave Gahan: Metallica pisze popowe kawałki

Aleksandra Degórska
12.10.2015 15:14
Dave Gahan: Metallica pisze popowe kawałki Fot. ons.pl

Wokalista jest zadowolony z faktu, iż rockowe zespoły uważają jego grupę za swoją inspirację. Czy mroczne brzmienie Depeche Mode wpłynęło na metalową scenę? 

Czarne ciuchy, ponury charakter muzyki - to nic, że twórczość Depeche Mode zdominowana jest przez syntezatory. Dave Gahan widzi znaczne podobieństwo między swoja kapelą a metalowymi twórcami:

Metallica brzmi ciężko, ale oni tworzą popowe kawałki. W ich muzyce są mroczne elementy, tak jak i u Depeche Mode, ale w głębi tego zawsze występuje melodia z chwytliwym refrenem oraz aranżacja w stylu pop. Odnosi sie to do takich wykonawców, jak Metallica, Marilyn Manson i Smashing Pumpkins - choć raczej ostatni zespół nie można określić jako kapelę metalową. W każdym razie Metallica zawsze robiła i robi unikatowe rzeczy.

Dave Gahan okazał się również fanem twórczości Tool:

Zawsze podobał mi się Tool. Jeszcze wtedy, gdy żyłem w Los Angeles, a oni wchodzili dopiero na dużą scenę. Tak naprawdę Adam Jones często do mnie przychodził w gości. Jego dziewczyna wraz ze współlokatorką mieszkały w naszym domu, dlatego też często sobie gawędziliśmy, gdy grupa jeszcze zaczynała. Ciągle ich widziałem w małych klubach, ale od razu było jasne, że są wyjątkowi.

Duże wrażenie na muzyku wywołał zespół Rage Against The Machine. Gahan zachwyca się szczególnie grą Toma Morello:

Jest to świetna, innowacyjna gra na gitarze. Dawno temu tak samo goście w stylu Jimmy'ego Page’a grali bluesa, tylko znacznie głośniej. Naprawdę szanuję ciężkiego rocka.

Pytania odnośnie metalowych kapel są skutkiem artykułu dotyczącego wpływu Depeche Mode na scenę metalową.

Gahan uważa to porównanie za duże wyróżnienie:

Raz napisane staje się prawdą. Jest to dla nas pochwała, że jesteśmy inspiracją dla niektórych zespołów.

Ponura atmosfera muzyki Depeche Mode udzieliła się takim twórcom, jak Marlin Manson, Deftones, Ghost czy Rammstein. Wielu z tych muzyków wzięło na swój warsztat kawałki z kultowej płyty „Violator” z 1990 roku.

Jednym z fanów kapeli został Marilyn Manson:

Sądzę, że ludziom podoba się taka muzyka, ponieważ jest ona seksowna. To mnie zainspirowało. Jest w tym coś hipnotyzującego.

Posłuchajcie, jak muzyk zinterpretował „Personal Jesus”:

Również dla Chino Moreno z Deftones synthpopowa grupa wiele znaczy, o czym świadczy chociażby wytatuowana róża z kultowej okładki „Violator”.

Występ kapeli był jego pierwszym koncertem na żywo i to wydarzenie nadal pamięta:

Przebijałem się do przodu, żeby być blisko barierek. Myślę, że samo zobaczenie tej energii na scenie - to właśnie zainspirowało mnie do tworzenia muzyki. To było po prostu coś innego, jedno z moich najfajniejszych i najlepszych wspomnień.

Również Richard Kruspe z zespołu Rammstein zafascynował się kapelą po obejrzeniu teledysku do „People Are People”. W 1998 roku grupa nagrała swoją wersję „Stripped” z krążka „Black Celebration”:

Jeden z najpopularniejszych przebojów Depeche Mode „Enjoy The Silence” doczekał się wielu wersji. Jedną z nich zaproponował zespół HIM.
Ville Valo przyznał się również do tej fascynacji:

To było zupełnie coś innego w porównaniu do tego, co działo się w tym czasie i to właśnie mnie do nich przyciągnęło. Unikalność Depeche Mode przypominała trochę Black Sabbath. Dali oni nam nadzieję, że nie musisz robić dokładnie tego samo, co reszta.

Posłuchajcie coveru „Enjoy The Silence” w wersji HIM:

Twórczością Depeche Mode zainteresował się również zespół Ghost, który nagrał swoją wersję kawałka „Waiting for the Night” z albumu „Violator”. Cover ukazał się w 2013 roku na „If You Have Ghost”, gdzie na gitarze udzielił się Dave Grohl.

Nameless Ghoul tak wspomina nagrywanie tego kawałka:

Kiedy weszliśmy do studia z Davem Grohlem, bawiliśmy się z pomysłem, by zmulić go do naprawdę doom metalowego utworu i sądzę, że wyszło nam całkiem nieźle. Jednak oryginał ma ten unikalny, nocny charakter - słuchaj go w łóżku w ciemności przed pójściem spać - tego nie osiągnęliśmy. To bardzo piękna piosenka.

Muzycy Depeche Mode są dumni z tego, że wpłynęli na całe rzesze muzyków, o czym powiedział muzyk Martin Gore:

Kiedy ludzie pytają o to, kogo zainspirowaliśmy, najbardziej dumny jestem z faktu, że najprawdopodobniej mieliśmy wpływ na rzeszę ludzi z różnych gatunków muzycznych.

Ostatnia studyjna płyta, zatytułowana „Delta Machine” ukazała się w 2013 roku. Natomiast w 2014 roku zespół wydał nagranie z trasy koncertowej Depeche Mode „Live in Berlin”. Dave Gahan, który obecnie nagrał nowy album wraz z kapelą Soulsavers zdradził w wywiadzie, że Depeche Mode mają w planach nagranie kolejnego krążka.

A Wy widzicie podobieństwa między Depeche Mode a Metalliką?

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.