Dla nich matura to nie bzdura - rockmani z dyplomem

Robert Skowronski
04.05.2015 15:05
Dla nich matura to nie bzdura - rockmani z dyplomem Fot. Stuart Atkins/East news

Wydawać by się mogło, że w głowach mają tylko imprezy i szybkie życie. Jednak ci muzycy mają też w niej całkiem sporo oleju, a oprócz nagród muzycznych również dyplomy naukowe. Kto jest wśród nich?

Na scenie dają z siebie wszystko, ale nie mniejszym czadem popisali się również podczas egzaminów na uczelniach wyższych zdobywając stopnie naukowe. Poniżsi mistrzowie riffów i słynni wokaliści, którzy biegają z jednego końca estrady na drugi wcześniej przemierzali uniwersyteckie korytarze. Zamiast mikrofonu czy gitary trzymali w rękach indeks. Oto mózgowcy świata rocka.

1. Dexter Holland – The Offspring

Pretty fly for a… rock star, można by rzec, bo Dexter zdobył stopień magistra z dziedziny biologii molekularnej na University of South California. Zresztą już za czasów licealnych, a nawet wcześniej, był wzorowym uczniem, który oprócz zdobywania kolejnych piątek i szóstek uczęszczał do koła matematycznego, którego był prezesem. Stąd też przydomek wokalisty, który naprawdę ma na imię Brian. Brak doktoratu na koncie Kalifornijczyka wynika ze względu na sukces albumu „Smash”, po którym Dexter skupił się na działalności muzycznej.

2. Greg Graffin – Bad Religion

Innym punkowcem, który zamiast na stroszenie sobie irokeza zdecydował się zdobyć wykształcenie, jest wokalista Bad Religion. Teksty grupy, których autorem jest Graffin, to prawdziwa kopalnia wyszukanych słów i terminów z zakresu politologii i socjologii. Aż dziw, że stworzył je człowiek posiadający stopień magistra z geologii i doktorat z zoologii na University of Kalifornia, gdzie dziś sam wykłada.

3. Kim Thayil – Soundgarden

Gitarzysta kultowego grunge’owego zespołu wcześniej studiował filozofię na waszyngtońskim uniwersytecie. To mogłaby być straszliwa tragedia dla muzycznego świata, gdyby Kim wybrał inne studia, gdyż to właśnie na swojej uczelni poznał w 1984 roku Chrisa Cornella.

4. Brian May – Queen

May, znany z unikatowego gitarowego stylu i zachwycających wokalnych harmonii, zgłębiał wcześniej równie nietypową wiedzę studiując matematykę i fizykę w Imperial Collage w Londynie. W 2007 roku, po 37 latach przerwy, „królewski” gitarzysta powrócił do nauki na swoją rodzimą uczelnię i zdobył doktorat z astrofizyki.

5. Rivers Cuomo – Weezer

Około roku po pojawieniu się na rynku debiutanckiej płyty Weezer w 1994, gitarzysta i wokalista grupy rozpoczął naukę na Harvardzie. 11 lat i 4 albumy zespołu później udało mu się ukończyć naukę zdobywając stopień naukowy z anglistyki. Jak widać nie tylko okulary w grubej oprawce czynią Cuomo inteligentem.

6. Duff McKagan – Guns N’Roses, Velvet Revolver

Ten człowiek nie należał nigdy do nadgorliwych uczniów. Zrezygnował z liceum na rzecz whiskey i paru mocniejszych substancji oraz objęcia posady basisty w Guns N’Roses. Jednak po latach Duff staczając się coraz bardziej na alkoholowe dno postanowił się od niego odbić. Remedium odnalazł w nauce, a dokładniej na studiach biznesowych na Uniwersytecie Seattle, gdzie zapracował na licencjat. Konto bankowe Duffa od lat ma się raczej dobrze, ale może wraz z nowozdobytą wiedzą będzie jeszcze lepszym biznesmanem.

foto: pijarpatricia.wordpress.com Fot. foto: pijarpatricia.wordpress.com

7. Chris Martin – Coldplay

Nie tylko Martin, ale i reszta jego kolegów z zespołu, oprócz wysokich nakładów sprzedawanych płyt, posiadają też równie imponujący poziom IQ. Wszyscy panowie poznali się na londyńskim University College, który większość z nich ukończyła. Martin zdobył wykształcenie z filologii klasycznej, Johnny Buckland (gitara) z matematyki, zaś Will Champion (perkusja) z antropologii.

8. Thom Yorke – Radiohead

Czy ktoś słyszał o grupie On a Friday, w której składzie był niegdyś Yorke? To właśnie współpracę z nimi odłożył na bok, aby w 1988 roku móc się skupić na ukończeniu studiów licencjackich ze sztuki i anglistyki na Uniwersytecie Exeter. Później wrócił do swoich kolegów z zespołu. Zmieniła się tylko nazwa – zdecydowali się na Radiohead.

9. Tom Morello – Rage Against The Machine, Audioslave

Nie jest tajemnicą, że Morello udziela się politycznie, a jego poglądy biorą od zawsze ostry zakręt w lewo. Można je podzielać lub nie, ale jednego gitarzyście RATM nie można odmówić – to inteligentny gość, którego światopogląd poparty jest zdobytym przez niego wykształceniem. Ukończył on socjologię na Harvardzie ze stopniem licencjata jeszcze w latach 80.

10. Nergal – Behemoth

Nergal niezwykle często w swoich tekstach odwołuje się do dawnych kultur i wierzeń. Z pewnością ułatwia mu to wykształcenie zdobyte na Uniwersytecie Gdańskim na Wydziale Filologiczno-Historycznym, gdzie uzyskał stopień magistra. W głowie artysty już jakiś czas temu narodził się pomysł powrotu na studia i doktoryzowania się. Zobaczymy.

„Ucz się ucz, nauka to potęgi klucz”, powtarzały nasze mamy i babcie. Być może coś podobnego słyszeli wymienieni rockmani. Po drodze nie zapomnieli jednak o innym kluczu…tym gitarowym.  

Ci muzycy z pewnością przyłączyliby się do naszych życzeń powodzenia dla wszystkich tegorocznych maturzystów!

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.