Fani Queen są bardziej empatyczni od fanów Metalliki

Robert Skowronski
27.07.2015 15:41
Fani Queen są bardziej empatyczni od fanów Metalliki Fot. AFP/East News; Ilpo Musto / Rex Features/East News

Muzyka ma wpływ na nasze podejście do życia i osobowość. Jesteś fanem Queen? Z pewnością jesteś bardziej empatyczny od osób, którym w duszy gra Metallica albo Sex Pistols. Poznajcie najnowsze badania Uniwersytetu Cambridge.

Wyniki otrzymane przez zespół badawczy z brytyjskiej uczelni dowodzą tego, że ci, którzy oddają się słuchaniu spokojniejszej muzyki wykazują się większą wrażliwością na innych. Bardziej też cenią głębokie, emocjonalne teksty i sensualne doznania muzyczne. Osoby lubujące się w cięższych brzmieniach chętniej zaś analizują reguły i wzorce, które panują w świecie, nim podejmą różne prywatne decyzje - określono ich mianem „systemowych”.

Badania zostały przeprowadzone na próbie 4 tys. wolontariuszy, których poddano serii różnych testów, które miały ich zakwalifikować do jednej z dwóch wymienionych grup. Zadawano im pytania dotyczące zarówno upodobań muzycznych, jak i te odnoszące się do ich osobowości. Uczestnicy testów dostali m.in. do ocenienia 50 utworów należących do 26 różnych gatunków muzycznych.

Po sporządzeniu wszystkich potrzebnych statystyk okazało się, że osoby empatyczne wybrały następujących artystów i utwory:

  1. Hallelujah – Jeff Buckley
  2. Come away with me – Norah Jones
  3. All of me – Billie Holliday
  4. Crazy little thing called love – Queen

Osoby „systemowe” wybrały, zaś:

  1. Concerto in C – Antonio Vivaldi
  2. Etude Opus 65 No 3 — Alexander Scriabin
  3. God save the Queen – The Sex Pistols
  4. Enter Sandman – Metallica

Kierujący grupą badaczy, doktorant David Greenberg, tak komentuje wyniki, które otrzymał jego zespół:

Choć gusta muzyczne ludzi zmieniają się, okryliśmy, że poziom empatii i styl myślenia pozwalają przewidzieć jaki rodzaj muzyki lubią dane osoby. To czy są empatyczne, czy „systemowe” może być lepszym wyznacznikiem czego słuchają niż ich osobowość.

Greenberg ma pomysł jak w przyszłości można by było zastosować przeprowadzone przez niego badania. Nie widzi w nich tylko ciekawostki, a metodę do wykorzystania przez duże firmy:

Mnóstwo pieniędzy inwestuje się w algorytmy, które podpowiadają jaka muzyka może się spodobać danemu słuchaczowi w serwisach streamingowych, takich jak Spotify czy Apple Music. Znając indywidualny sposób myślenia, takie serwisy mogą być w stanie w przyszłości lepiej dostosowywać swoje rekomendacje odbiorcom.

Dr Jason Rentfrow, który był zwierzchnikiem zespołu Greenberga, porównuje otrzymane wyniki do bycia lustrem ludzkiej duszy:

To co udowodniliśmy naświetla to jak muzyka jest odbiciem nas samych. To ekspresja tego kim jesteśmy na poziomie emocjonalnym, społecznym i poznawczym.

W ostatnim czasie powstaje całkiem sporo analiz różnych zjawisk mających związek z muzyką. Ustalono m.in. że metal uspokaja, że 60% muzyków cierpi na depresję, czy że heavymetalowcy wyrośli na dobrych ludzi, a jednocześnie zdradzają 10 razy rzadziej niż osoby, które słuchają jazzu. Niektórzy badacze twierdzą również, że teksty rockowych numerów są dla dzieci lub, że Dylan i Cobain znają mniej słów niż Kanye West czy Eminem.

Myślicie, że jesteście bardziej empatyczni czy „systemowi”?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.