Festiwal muzyczny tylko dla kobiet został skrytykowany za dyskryminację mężczyzn

Aleksandra Degórska
19.12.2018 17:18
Festiwal tylko dla kobiet|undefined Fot. shutterstock.com

W Szwecji odbył się pierwszy festiwal muzyczny przeznaczony tylko dla kobiet. Okazało się, że pomysł nie wszystkim się spodobał...

Festiwal Statement odbył się w Göteborgu w Szwecji w sierpniu 2018 i był promowany jako pierwszy festiwal dla kobiet oraz osób transgenderowych. Jednak szwedzka rządowa instytucja zajmująca się monitorowaniem zachować dyskryminujących (Diskrimineringsombudsmannen, w skrócie DO) uznała taki festiwal za dyskryminujący mężczyzn.

 Festiwal tylko dla kobiet dyskryminuje mężczyzn?

Mężczyźni nie mieli zakazu, by kupić bilety czy wybrać się na festiwal, ale mężczyźni towarzyszący artystom mogli przebywać w specjalnie wyznaczonych miejscach dla mężczyzn.

Clas Lundstedt z DO podkreślił, że promowanie festiwalu jako imprezy tylko dla kobiet jest niedopuszczalne. Jednocześnie zauważono, że na imprezie obyło się bez incydentów dyskryminacji mężczyzn i organizatorzy nie otrzymają żadnej kary.

Na pomysł stworzenia takiego festiwalu dla kobiet wpadła szwedzka prezenterka radiowa, Emma Knyckare. Stało się to po tym, jak 30 czerwca 2017 na koncercie Hakana Hellstroema podczas festiwalu Bravalla doszło do gwałtu na 15-latce. Z biegiem czasu okazało się, że takich przypadków było znacznie więcej.  

Co ciekawe na "babskim" festiwalu Statement nie zanotowano takich tragicznych wydarzeń. Organizatorzy imprezy nie zamierzają się przejmować opinią DO i będą dalej kontynuować swoją działalność.

Bezpieczeństwo na festiwalach?

Niestety na imprezach muzycznych często dochodzi do tragicznych wydarzeń - w grudnia 2018 ochroniarz zmarł na festiwalu rockowym Good Things Festival w Sydney. Niestety na festiwalu Lollapalooza w Chicago w sierpniu 2018 zmarł 16-latek prawdopodobnie z powodu zawału serca, zaś we wrześniu 2017 na festiwalu Bestival zamordowano córkę brytyjskiego aktora. Czy zatem można czuć się bezpiecznie na festiwalach? Organizatorzy wielu imprez starają się dbać o kwestie bezpieczeństwa, ale sami uczestnicy muszą być po prostu ostrożni.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.