Foo Fighters scoverował Rush z okazji 40. rocznicy wydania „2112”

Maciej Daszuta
09.11.2016 11:05
Foo Fighters scoverował Rush z okazji 40. rocznicy wydania „2112” Fot. kadr z wideo

W grudniu 2016 roku Rush będzie świętował czterdziestą rocznicę premiery legendarnego krążka „2112” wydając odnowioną wersję płyty w rozległym pudełkowym wydaniu. Wśród materiałów bonusowych znajdą się m.in. covery członków Foo Fighters czy Alice in Chains.

Oprócz rzadkich i zarejestrowanych na żywo utworów, a także wcześniej niewydanego materiału, na wydawnictwie znajdziemy covery w wykonaniach członków Foo Fighters - Dave'a Grohla i Taylora Hawkinsa, a także Alice in Chains, Billy Talent i innych. W powstawaniu wydawnictwa miał udział także Steven Wilson z Porcupine Tree.

Nie ma co się dziwić, że członkowie Foo Fighters wzięli udział w projekcie na cześć czterdziestolecia słynnej płyty Rush - jeszcze w 2013 roku byli obecni podczas ceremonii dołączenia progresywnej kapeli do Rock & Roll Hall of Fame. Nawet przebrali się za zespół podczas swojego wykonania „2112 Overture”. Kapela byłego członka Nirvany coverowała także „Toma Sawyera” na koncertach, a matki Grohla i Geddy'ego Lee są przyjaciółkami.

O występie na Rock & Roll Hall of Fame w 2013 roku lider Foo Fighters wspominał:

To wspaniałe - grać utwór swojej ulubionej kapeli przed nią. Co innego siedzieć w piwnicy i ćwiczyć słuchając „2112”, a co innego stać przed Rush w je*anym kimono i peruce próbując używać efektu Wah-Wah w butach na koturnach. To było niesamowite.

Dave Grohl wspominał niegdyś, że już pierwsze zetknięcie z obchodzącym właśnie czterdziestolecie albumem Rush zmieniło jego życie:

Kiedy dostałem „2112” mając osiem lat - to zajebiście zmieniło moje życie. Usłyszałem tę perkusję i to spowodowało, że postanowiłem zostać perkusistą.

W ramach wydania 2112” w formie boxu Grohl, Hawkins i zdobywca nagród Grammy, producent Nick Raskulinecz przygotowali studyjną wersję coveru 2112 Overture”. Tę wersję przedstawiono niedawno w CBC Radio 2 podczas programu The Strumbo Show”.

Możecie go posłuchać TUTAJ. Kawałek zaczyna się około 46 minuty audycji.

Set wyjdzie 16 grudnia 2016 roku. Będzie to kompletny remaster oryginalnego albumu z 1976 roku. Wśród dodatków znajdzie się też DVD z zarejestrowanym w New Jersey koncertem, jaki odbył się w Passaic w roku premiery krążka Rush.

Podoba Wam się perspektywa tak odnowionego klasyka progresywnego rocka?

Maciej Daszuta Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.