Fryderyki 2021 za najlepszą płytę rockową i metalową rozdane. Kto otrzymał statuetkę?

06.08.2021 09:40
Fryderyki 2021 Fot. Lukasz Kalinowski/East News

5 sierpnia przyznano Fryderyki 2021 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzu. Którzy artyści metalowi i rockowi zostali nagrodzeni?

Krzysztof Zalewski, Mata i Sanah znaleźli się wśród laureatów tegorocznych nagród Akademii Fonograficznej. Artyści odebrali statuetki Fryderyków podczas czwartkowej uroczystej gali w szczecińskiej Netto Arenie.

Polecamy

Fryderyki 2021 za najlepszą płytę rockową i metalową rozdane. Kto otrzymał statuetkę?

Jak podaje PAP, w kategorii Najlepszy album metalowy wygrał Vader z krążkiem "Solitude in Madness". Edyta Bartosiewicz z płytą "Ten moment" została z kolei nagrodzona w kategorii rock.

Płyta "Królowa Dram" Sanah została uznana za album roku w kategorii pop. Trzy nagrody otrzymał Krzysztof Zalewski - wraz z Andrzejem Markowskim został uznany za producenta muzycznego roku. Zalewski Fryderyka otrzymał także jako autor roku, a jego płyta "Zabawa" została nagrodzona jako album roku w kategorii pop alternatywny. Muzyk odebrał też statuetkę dla Moniki Brodki i Przemka Dzienisa, którzy wyreżyserowali teledysk do jego utworu "Annuszka".

Dwie statuetki otrzymał także raper Mata: za fonograficzny debiut roku i album "100 dni do matury" (w kategorii hip-hop). Z kolei "Polskie Tango" Taco Hemingwaya zostało nagrodzone jako utwór roku.

Za albumy roku zostały uznane także m.in. "Noc" Baascha (elektronika), "IDeal" Rosalie (soul, r'n'b i gospel). Albumem roku w kategorii muzyka poetycka została "Astronomia Poety. Baczyński" Meli Koteluk i grupy Kwadrofonik. Złote Fryderyki otrzymali pianista jazzowy Adam Makowicz oraz (pośmiertnie) Krzysztof Krawczyk.

Polecamy

Fryderyka dla kompozytora roku otrzymała Hania Rani. Dwa Fryderyki otrzymał Dominik Wania. Pianista został uznany jazzowym artystą roku, a jego płytę "Lonely Shadows" kapituła uznała za album roku w kategorii jazz. Fonograficznym debiutem roku w tej kategorii został Michał Tomaszczyk.

Fryderyki – nagrody przyznawane przez polskie środowisko muzyczne – po raz pierwszy wręczono w 1995 r. Laureatów w dwuetapowym, tajnym głosowaniu wybierają członkowie powstałej w 1999 r. Akademii Fonograficznej, która liczy obecnie ok. 1,4 tys. osób. Co roku zapraszani są do niej nominowani do Fryderyków artyści.

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.