HIM, Nightwish i Apocalyptica na fińskich znaczkach!

Urszula Drabińska
20.04.2015 12:10
HIM, Nightwish i Apocalyptica na fińskich znaczkach! Fot. materiały prasowe posti.fi

Fińska poczta uhonorowała także trzy inne zespoły – Children of Bodom, The Rasmus i Hanoi Rocks.

Poczta w Finlandii we wrześniu 2015 roku wprowadzi do obiegu znaczki z sześcioma rodzimymi grupami, które odniosły międzynarodowy sukces. Inwazję fińskiego rocka na świat rozpoczęła grupa Hanoi Rocks w latach 80. XX w. Znacie „Tragedy” z debiutanckiej płyty „Bangkok Shocks, Saigon Shakes, Hanoi Rocks” z 1981 roku?

Prawdziwy wysyp fińskich sław przyniosło jednak dopiero kolejne dziesięciolecie. Zespoły, które podbiły serca nie tylko fińskich fanów, pojawiały się jak grzyby po deszczu. W 1991 roku powstał HIM, dwa lata później – Children of Bodom oraz Apocalyptica. The Rasmus zawiązał się w 1994 roku, a kolejne dwa lata później grać zaczął Nightwish. Po około 20 latach na scenie wizerunki tych wszystkich muzyków trafią na miliony listów i pocztówek.

rock-znaczki

Znaczki zaprojektował Klaus Welp. Jego praca nie była ciężka.

Na potrzeby każdego znaczka wybrałem zdjęcie zespołu i logotyp, które razem przypominają plakat grupy.

Tło arkusza dla kolekcjonerów zdobi ściana legendarnego klubu rockowego Tavastia w Helsinkach. Według projektanta to „archeologiczny skarb fińskiego rock’n’rolla”.

Skąd bierze się taka popularność fińskiego rocka i metalu? W kraju, w którym przez większość roku część roku jest zimno i ciemno, nietrudno o depresję. Naukowcy sugerują, że mocna muzyka to dobry sposób, by pozbyć się złych emocji. W Finlandii musi ich być zdecydowanie dużo – w kraju tym na 100 tys. mieszkańców przypadają aż 54 zespoły metalowe.

wykres-heavymetal Fot. foto: CC BY-SA deepo

Finowie tak pokochali tworzony u nich heavy metal, że wykładają go nawet na uniwersytecie. Spora część pochodzących z północy zespołów znajduje uznanie również za granicą. Niewiele za Finlandią plasuje się Szwecja. Dalej znalazły się Norwegia i Islandia.

Urszula Drabińska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.