Jak brzmi basowa solówka zagrana na jednej strunie?

Jakub Gańko
22.02.2016 16:45
|north Fot. kadr z wideo

Da się? Da się! Youtube'owy basista udowodnił, że można zagrać całą kompozycję na jednej strunie basu. Zobaczcie, jak to brzmi.

Jakie znacie najbardziej ikoniczne solówki na basie? Wstęp do „NIB” Black Sabbath, „(Anesthesia) Pulling Teeth” Metalliki, „My Generation” The Who... Trochę by się tego uzbierało. Może i YouTuber Davie504 to żaden Geezer Butler, Cliff Burton czy John Entwistle, ale pomysłowość ma godną największych basistów.

Muzyk postanowił zmierzyć się z wyzwaniem zagrania basowej solówki na tylko jednej strunie. Jak wygląda taki instrumentalny popis? Pewnie lepiej niż byście się spodziewali. Brzmienie buja jak trzeba, a Daviemu najwyraźniej jedna struna A w zupełności wystarcza. Dlatego też całą swoją ponad dwuminutową kompozycję postanowił nazwać właśnie... „A”.

Jak to często bywa w przypadku genialnych w swojej prostocie pomysłów, utwór powstał w zasadzie przez przypadek: dzięki komentarzowi, który ktoś zostawił YouTuberowi.

Właśnie wymieniałem struny, kiedy przypomniało mi się, że ktoś mnie kiedyś poprosił o nagranie wideo przy użyciu tylko jednej struny mojego basu. Pomyślałem, że spróbuję.

Włoski muzyk zastrzegł, że oczekuje na inne wyzwania tego typu - jeśli więc macie dla niego jakieś szalone pomysły, to droga wolna. Davie504 ma 21 lat, a na basie gra od 6 lat, ale jak widać niestraszne mu najprzebieglejsze zadania, jakie mogą mu wymyślić internauci. W komentarzach już się pojawiają propozycje w stylu zagrania na basie dla leworęcznych czy też... w ogóle bez strun.

Nagranie z solówką na jednej strunie obejrzycie poniżej:

Czy Davie504 dołączy do grona naszych ulubieńców, Jareda Dinesa i Leo Moracchioliego? Czas pokaże. Na razie jeśli macie ochotę na więcej takich szaleństw, mamy dla Was 10 klasycznych riffów zagranych naprawdę nisko, ale też 10 rodzajów gitarzystów rytmicznych, a nawet 24-strunowy bas i gitarę basową z balonów.

Jak Wam się podoba basowe solo na jednej strunie?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.