Jak brzmi screaming bez emocji?

Jakub Gańko
23.11.2015 11:17
Jak brzmi screaming bez emocji? Fot. kadr z wideo

Wydawałoby się, że krzyk jest zawsze efektem skrajnych odczuć. To dosadny sposób na ich wyrażanie w chwilach przerażenia czy irytacji. A jednak Jared Dines pokazał, że można krzyczeć... bez emocji.

Darcie ryja w kapeli metalowej to wbrew pozorom nie taka prosta sztuka. Trzeba mieć nie tylko potężne struny głosowe, lecz także co nieco wiedzieć o ich wykorzystaniu. Są przecież różne typy ekstremalnych metalowych wokali: growl, death growl, screaming...

Rockowy YouTuber Jared Dines - wspomagany przez Austina Dickeya - zaproponował teraz nową szkołę: emotionless screaming, czyli metalowe wokale kompletnie bez emocji. Sprawdźcie jak typowe dla cięższych brzmień techniki wokalne prezentują się w wykonaniu zupełnie pozbawionym uczuć.

Warto zwrócić uwagę na utwór Dinesa i Dickeya także ze względu na jego wyjątkowy przekaz. Nie tylko jego forma jest niecodzienna - również słowa mają dość szczególny charakter. Z tekstu utworu dowiemy się m.in. jak ocalić zęby dzieci w Halloween, choć są tu też bardziej kontrowersyjne fragmenty.

YouTuberzy nawołują m.in. do bojkotu sieci Starbucks, udostępniania tekstów o kaczkach i gęsiach czy kolekcjonowania indywidualnie nazywanych insektów. Dobrze, że kawałek nie powstał w Polsce - szczególnie zachęcanie do śmieszków z kaczek mogłoby się skończyć bardzo źle.

Przekonajcie się sami, czy umielibyście uprawiać emotionless screaming przez dwie i pół minuty, nie zdradzając przy tym cienia emocji:

A kiedy już nauczycie się odpowiednio śpiewać, polecamy poradniki Jareda odnośnie gitarowych solówek i „breakdownów”. Warto też liznąć trochę historii metalcore'u i deathcore'u.

Jak Wam się podoba emotionless screaming?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.