Jak brzmią utwory Zenka Martyniuka w rockowych wersjach?

Maciej Koprowicz
13.07.2017 11:31
Jak brzmią utwory Zenka Martyniuka w rockowych wersjach? Fot. Betke/FaceToFace/REPORTER, Artur Zawadzki/REPORTER

Rock i disco polo – czy naprawdę tak wiele je dzieli? Posłuchajcie hitów Zenka Martyniuka z Akcentu w gitarowych wersjach i przekonajcie się sami.

Fani rocka oburzyli się, gdy TVP Info na swoim facebookowym profilu porównał lidera discopolowego Akcentu, Zenona Martyniuka do wokalisty Dżemu, Ryszarda Riedla. Obu tych muzyków połączył fakt, że zostali bohaterami filmów biograficznych, ale internauci zinterpretowali wymienienie tych dwóch symboli polskiej muzyki w jednym poście jako próbę zrównania ich artystycznego dorobku. Oczywiście miłośnicy Dżemu byli zbulwersowani, że ktoś śmiał postawić ich idola, bluesowego poetę o tragicznym losie z największą gwiazdą gatunku, uważanego przez wielu Polaków za obciach.

Ale czy rzeczywiście rockowe granie i słowiańskie taneczne brzmienia są tak bardzo od siebie odległe? Okazuje się, że piosenki Akcentu brzmią całkiem nieźle z ciężkimi gitarami. Na YouTube znaleźć można wiele rockowych i metalowych coverów piosenek Zenka Martyniuka. Wybraliśmy dla Was najciekawsze i najbardziej oryginalne.

Na metalowo – „Gwiazda”

Utwór „Gwiazda” to jeden z największych hitów Akcentu. Pamiętacie film „Disco polo”? To właśnie dzięki temu kawałkowi filmowy zespół został… gwiazdą. Na warsztat wzięli go youtuberzy z kanału Na metalowo. Zgodnie z jego nazwą, grają metalowe covery przebojów disco polo i popu. Z dorobku Zenka przerobili już „Przez twe oczy zielone”, „Dziewczynę z klubu disco” i „Przekorny los”, ale nie ograniczają się tylko do muzyki Akcentu – wykonywali też piosenki m.in. Łobuzów, Shazzy i Toplessu.

Dziemian & Rock’n’Polo – „Prawdziwa miłość to ty”

Rockowe covery Akcentu rozsławiły także youtubera o pseudonimie Dziemian. Ten wokalista nagrywa piosenki z towarzyszeniem zespołu o wszystko mówiącej nazwie Rock’n’Polo. Jak łatwo się domyślić, artystom przyświeca idea prezentowania narodowego polskiego gatunku muzyki w sposób miły dla rockowego ucha. Do tej pory wykonali „Przekorny los” w akustycznej aranżacji, zagrali ciężką wersję utworu „Prawdziwa miłość to ty” i zrobili z „Oczu zielonych” power balladę. Dokonania Dziemiana docenił sam Zenek, który pojawił się w jednym z jego klipów.

Paweł Izdebski – „Przez twe oczy zielone”

Balladowo podszedł do największego przeboju Akcentu także Paweł Izdebski. Okazuje się, że piosenka, w oryginale zagrana przede wszystkim na instrumentach klawiszowych, zyskuje zupełnie nowy wymiar w oszczędnej, gitarowej aranżacji. „Oczy zielone” z soulowym śpiewem i bluesowymi solówkami gitarowymi? Czemu nie!

Szymon Skiba – „Przez twe oczy zielone (metal tribute)”

„Oczy” to oczywiście najchętniej coverowany utwór Akcentu. Doczekał się wykonań we wszystkich możliwych stylach, nie wyłączając heavy metalu. Youtuber Szymon Skiba przygotował swój własny metalowy hołd dla ikony disco polo. Słuchając tej interpretacji można pomyśleć, że muzyka Akcentu doskonale sprawdziłaby się na ścieżce dźwiękowej jakiegoś anime. Skoro Bayer Full podbił Chiny, to może Zenek mógłby być gwiazdą w Japonii?

Nightcore - „Prawdziwa miłość to ty”

Jeśli macie jeszcze wątpliwości, czy król polskiego disco mógłby zostać cesarzem japońskiego popu, posłuchajcie tego nagrania. Autor kanału Nightcore Lovers przygotował wersję jednego z hitów Akcentu, skrojoną dokładnie pod gusta fanów animacji z Kraju Kwitnącej Wiśni. Aranżacja na pewno nie przekona wszystkich miłośników gitarowego grania, ale zamieszczone pod filmikiem komentarze w rodzaju: „Nie lubię rocka ale to nawet spoko” są bardzo krzepiące. Kto wie, może dzięki anime-Zenkowi ktoś zainteresuje się ciężkimi brzmieniami?

Akcent - „Bo ja dobrze o tym wiem”

A na deser mamy dla Was utwór w wykonaniu… Zenka Martyniuka. Muzyka Akcentu kojarzy się nam raczej z brzmieniami klawiszy, ale liderowi zdarzało się korzystać z gitarowych riffów. Piosence „Bo ja dobrze o tym wiem” oczywiście daleko do heavy metalu, a charakterystyczny, wysoki głos Zenka nie ma jednak mocy wokalu Roba Halforda czy Bruce’a Dickinsona, ale przy odrobinie dobrej woli można zaliczyć utwór do rocka. Rocko polo naprawdę istnieje!

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.