Jakiej muzyki słucha młodzież? Wyniki badań korzystne dla rocka, gorzej radzi sobie metal

Narodowe Centrum Kultury opublikowało wyniki badań dotyczące gustów muzycznych młodzieży. Okazuje się, że rockowe brzmienia mają się w rankingach całkiem nieźle.
Jakiej muzyki słucha współczesna młodzież? Na to pytanie postanowiło znaleźć odpowiedź Narodowe Centrum Kultury. Badania instytucji objęły osoby między 12 a 17 rokiem życia. Wyniki udowadniają, że rockowe granie nadal ma się dobrze wśród młodych słuchaczy, znacznie gorzej jest z popularnością metalu.
Jakiej muzyki słucha młodzież? Są wyniki badań
Co prawda rock nie wygrał z popem i hip-hopem, jednak zajął zaszczytne trzecie miejsce. 20% badanych zadeklarowało, że ich ulubionym gatunkiem jest właśnie muzyka rockowa, rapu słucha o 2% więcej badanych, a numerem jeden pozostaje pop z wynikiem 39%. Co ciekawe, o wiele mniejszą popularnością niż rock cieszy się metal. Gatunek wymieniło zaledwie 3% badanych. Dla porówniania - disco polo wybrało 4% ankietowanych, podobnie jak muzykę klasyczną.
- 39% - pop
- 22% - rap, hip-hop
- 20% - rock
- 4% - disco polo
- 4% - muzyka poważna/klasyczna
- 3% - dance
- 3% - metal
- 20% - inne
- 11% - różne gatunki
- 1% - wszystkie gatunki
- 2% - nie wiem
- 3% - nie słucham muzyki
Jak widać, aż 20% badanych odpowiedziało, że słucha innych gatunków muzycznych od wymienionych. Zróżnicowane gusta młodzieży objęły takie obszary muzyczne jak k-pop, techno, jazz, muzyka elektroniczna, reggae, r'n'b, folk czy trap.
Z badania NCK dowiedzieliśmy się również, jak wygląda muzyczna aktywność młodzieży. Aż dwie trzecie badanych uważa słuchanie muzyki za formę rozrywki i włącza ją dla przyjemności raz w tygodniu lub częściej. Zaledwie 3% ankietowanych nie jest zainteresowanych muzyką w ogóle.
17% młodych ludzi, którzy podzielili się swoimi preferencjami, zadeklarowało, że ogląda filmy i programy poświęcone muzyce w telewizji lub internecie (również raz w tygodniu lub częściej). Oznacza to, że spora grupa młodzieży nie tylko słucha muzyki, ale również pragnie pogłębiać wiedzę o ulubionych artystach. O muzyce (raz w tygodniu lub częściej) czyta 12% badanych, a 16% wymienia się ulubionymi wykonawcami z przyjaciółmi i rodziną. 10% badanych raz w tygodniu lub częściej kupuje płyty, pliki z muzyką lub korzysta z serwisów streamingowych.
Szczegółowe wyniki badań i dokładne wykresy znajdziecie na stronie NCK.
Oceń artykuł