Kirk Hammett stwierdził, że Metallica próbowała "ostrzec ludzi przed Spotify" w sprawie z Napsterem

AKTUALIZACJA 08.06.2022 08.06.2022 13:00
AKTUALIZACJA 08.06.2022 08.06.2022 13:00
Kirk Hammett stwierdził, że Metallica próbowała "ostrzec ludzi przed Spotify" w sprawie z Napsterem Fot. Gonzales Photo/Lasse Lagoni/Photoshot/East News

"A nie mówiliśmy..." - tak mogłaby powiedzieć Metallica i tak prawie powiedział Kirk Hammett, który ostatnio został zapytany o przyszłość rynku i obecne konflikty artystów ze Spotify.

Kirk Hammett twierdzi, że Metallica chciała ostrzec świat przed Spotify

Jak wiele osób pewnie wie, w 2000 roku Metallica pozwała serwis internetowy Napster o naruszenie praw autorskich, kiedy zespół przypadkiem usłyszał demówkę ich kawałka "I Disappear" w radiu i dowiedział się, że rozgłośnia skorzystała z portalu, aby nielegalnie pozyskać singla. Sprawa była bardzo głośna, ludzie palili płyty i gadżety zespołu, oskarżając grupę o to, że jest strasznie chciwa.

Polecamy

Metallica proces w końcu wygrała, a jak się okazuje po latach, miała trochę racji. Do sprawy niedawno odniósł się Kirk Hammett, który stwierdził w rozmowie z Classic Rock, że sprawa przeciwko Napsterowi była niestety zapowiedzią tego, co nadejdzie:

Ostrzegaliśmy wszystkich, że tak się stanie. Ostrzegaliśmy, że świat muzyki straci koło 80% swojej wartości, władzy i wpływu na społeczeństwo. Kiedy nadchodzą tak ogromne zmiany, to albo bijesz na alarm i nic się nie udaje, albo siedzisz cicho i idziesz przed siebie. Moim zdaniem ten nowy system nie jest tak efektywny, jak przemysł muzyczny sprzed epoki Napstera, ale taki teraz jest. Musimy znaleźć jakiś półśrodek albo czekać aż pojawi się jeszcze inny system opłacania artystów.
Polecamy

Hammett nie jest jednak w pełni przekonany, czy aby na pewno rzeczywistość jest tak bardzo przerażająca dla współczesnych artystów - w końcu internet pozwala na dużo łatwiejsze znalezienie dużej ilości dobrych zespołów i muzyków:

Wiecie, to prawda, że przemysł nie jest taki, jak kiedyś. Ale to chyba normalne. Rzeczy się zmieniają. Plus to nie jest tak, że nie możesz zarobić porządnych pieniędzy ze sprzedaży muzyki na Bandcampie, czy na czekach ze streamingu. Internet pomaga też w odnalezieniu nowej muzyki i promocji na własną rękę. Po prostu nieco trudniej jest teraz zarabiać na sprzedaży albumów i singli. Ale czy nasz pozew przeciwko Napsterowi był zapowiedzią tego, jak mało ludzie będą zarabiali na streamingu? To trochę przesada. Nikt nie ma kryształowej kuli. 

Metallica nauczona błędami z przeszłości i tak oszukała całkowicie system, zakładając własny label, który jest dosłownie odpowiedzialny jedynie za wydawanie ich muzyki. Odkupili prawa do swoich albumów od Warner/Elektra, więc obecnie raczej nie narzekają na "bycie okradanymi" przez Spotify, czy swoją wytwórnię. 

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.