Kościół namawia wiernych do podpisania petycji przeciwko Festiwalowi Uwolnić Muzykę 2019? Kolejne problemy organizatorów

Aleksandra Degórska
18.03.2019 14:30
Festiwal metalowy|undefined Fot. pexels.com

Organizator opublikował post na Facebooku informując, że pojawiły się kolejne problemy w związku z nadchodzącą edycją metalowej imprezy.

Już po raz 8. w Środzie Śląskiej ma się odbyć Festiwal Uwolnić Muzykę 2019. W dniach 26-27 lipca 2019 zagrają m.in. Rotting Christ, Vader, Sunnata. Organizatorzy wcześniej nie mieli żadnych problemów w związku z metalową imprezą, ale niestety okazało się, że nadchodząca edycja festiwalu nie wszystkim odpowiada. Wydarzenie miało być współfinansowane przez miasto, ale okazało się, że w zamian za to władze zamierzają ocenzurować festiwal - politycy mieli zastrzeżenia do line-upu, jak również do samego plakatu imprezy. W związku z zaistniałą sytuacją organizator postanowił nie zgadzać się na takie warunki i zrezygnował z dofinansowania miasta.

Festiwal Uwolnić Muzykę 2019: Kościół namawia wiernych do podpisania petycji przeciwko imprezie

Okazało się, że branża metalowa solidaryzuje się z organizatorami Festiwalu Uwolnić Muzykę 2019. Niektóre zespoły postanowiły zrezygnować z wynagrodzenia na rzecz organizatora festiwalu. Niestety kłopoty z władzami to niejedyny problem organizatorów.

Przeczytaj także

17 marca 2019 na profilu festiwalu na Facebooku pojawił się wpis z informacją, że na mszy w kościele pod wezwaniem św. Andrzeja, ksiądz nawoływał do podpisywania petycji, aby zakazać organizacji festiwalu. Dokument jest skierowany do władz miasta:

Po Środzie Ślaskiej chodzą Panie i namawiają do podpisywania się na liście protestacyjnym. Argumenty jakie przedstawiał kapłan z ambony jak również panie chodzące miedzy innymi od sklepu do sklepu, są tak irracjonalne, że nie będę ich przytaczał. Na wiele epitetów kierowanych w stronę organizatorów już się uodporniliśmy.

W poście organizator Mirosław Chołda podkreślił, że wybacza osobom, które starają się uprzykrzyć życie organizatorom i festiwal odbędzie się w takiej formie, jak też zostało to zaplanowane.

Serwis Antyradio.pl próbuje skontaktować się z parafią św. Andrzeja zarówno telefonicznie, jak i mailowo, by uzyskać komentarz w tej sprawie. Gdy tylko otrzymamy więcej szczegółów, od razu poinformujemy o tym naszych czytelników.

Zobacz także: >> Koncert Marduk w Rzeszowie jednak odwołany. „Siła nacisków politycznych okazała się zbyt duża” <<

Organizatorzy Festiwalu Uwolnić Muzykę dotarli do kopii petycji i udostępnili zdjęcie tego dokumentu:

>> TUTAJ KUPISZ BILET NA FESTIWAL UWOLNIĆ MUZYKĘ 2019 <<

Festiwal Uwolnić Muzykę: Organizatorzy bronią metalowej imprezy

Organizator, Mirosław Chołda, w rozmowie z Antyradio.pl wyznał, że dowiedział o całym tym zajściu od znajomych, których matki oraz babcie były na niedzielnej mszy świętej w kościele św. Andrzeja i zwróciły uwagę na to, że ksiądz poinformował wiernych o petycji oraz zachęcał ich do jej podpisania. Duchowny twierdził, że festiwal obraża Jezusa i taka impreza nie powinna się odbyć. Niektórzy nowi radni mają problem z imprezą i starają się, by festiwal nie doszedł do skutku. Tak jednak się nie stanie, o czym wspomniał w rozmowie Mirosław Chołda:

Branża metalowa z nami się solidaryzuje, bo jeśli my przegramy, to również kolejne imprezy metalowe będą miały problemy z organizacją takich wydarzeń. W tym momencie nie możemy się poddać. Ideą festiwalu, oprócz ściągania wielkich gwiazd metalowych, było prezentowanie młodych zespołów metalowych. Na naszym festiwalu pokazujemy zespołu reprezentujące różne oblicza muzyki metalowej i to sprawiło, że wydarzenie przyciąga wiele osób zainteresowanych taką muzykę.

Organizator Mirosław Chołda nie wie, kto jest odpowiedzialny za petycję. Problemem jest brak tolerancji z jednej strony - na mieście pojawiają się osoby zachęcające do podpisania petycji, które twierdzą, że festiwal demoralizuje młodzież. Organizator podkreśla jednak, że impreza jest zamknięta i nikt nie jest zmuszony do uczestniczenia w festiwalu. Co więcej wydarzenie odbywa się na obrzeżach miastach, zatem nie rozumie, dlaczego niektórym mieszkańcom miałaby przeszkadzać impreza.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.