Laibach pierwszym zespołem z Zachodu w Korei Północnej

Magda Słomka
20.08.2015 12:05
Laibach pierwszym zespołem z Zachodu w Korei Północnej Fot. AFP / East News

Słoweńska grupa otrzymała pozwolenie od władz republiki socjalistycznej na zagranie dwóch koncertów w ich państwie. Jaki repertuar zagościł na występie?

Awangardowy zespół znany z występowania w wojskowych mundurach i posługiwania się tematyką socjalistyczną w swej twórczości, wystąpiła w Korei Północnej. Koncert trwający 45 minut odbył się w stolicy kraju, Pjongjang. Podczas występu w hali koncertowej, na której pojawiło się około 1500 osób, wybrzmiały m.in. utwory pochodzące z musicalu „Dźwięki muzyki”.

Morten Traavik, organizator trasy koncertowej zespołu Laibach, wyjaśnił wybór specyficznego repertuaru.

Film ten jest dobrze znany w tym kraju. Jest to cząstka muzyki międzynarodowej, którą kojarzy wielu ludzi. Jednocześnie mówi ona nieco więcej – to także język, którym się komunikujemy. Znajdziemy tam wiadomość o tym, że muzyka może łączyć ludzi nawet w najbardziej niesprzyjających okolicznościach.

Kapela zagrała tylko jeden autorski utwór. Oprócz piosenek z musicali na koncercie pojawiły się też covery – „Across The Universe” grupy The Beatles oraz „The Final Countdown” zespołu Europe. Muzycy wykonali także tradycyjną koreańska pieśń - „Arirang”.

Zdając sobie sprawę z restrykcyjnego charakteru władz socjalistycznego państwa kapela obiecała, że pokaże przed publicznością swoją łagodniejszą stronę. Zobaczcie, jak muzycy prezentowali się na scenie oraz jak „bawili się” słuchacze...

Ivan Novak, lider Laibach, powiedział o znaczeniu koncertu dla samej kapeli oraz publiczności.

To naprawdę dobre uczucie. Myślę, że daliśmy z siebie więcej, niż mieliśmy w założeniu. Nie wiem jak wieli ślad pozostawimy po sobie, ale z pewnością jest to duży krok. Mały dla Laibach, ale wielki dla ludzkości.

Na 20 sierpnia 2015 roku zaplanowano jeszcze jeden koncert zespołu Laibach, który odbędzie się w koreańskiej szkole muzycznej. Występy w Korei Północnej nazwane zostały „Liberation Day Tour” i zbiegają się z 70. rocznicą wyzwolenia Półwyspu Koreańskiego spod rządów Japonii oraz rozłamu Korei na Północną i Południową.

Nasza ojczyzna, Jugosławia, rozpadła się w najbardziej tragiczny i drastyczny sposób, znamy więc dobrze znaczenie walki między bratem a bratem. Nasze pojawienie się w Korei Północnej dopasowuje się do przesłania tej rocznicy, ponieważ jesteśmy świadomi jej wagi i słychać to w naszej muzyce.

Jeśli ktokolwiek nie wierzył w to, że dojdzie do tego zdarzenia, grupa nie pozostawiła wątpliwości swoim fanom udostępniając aktualizacje na swoim Facebooku.

lajj

Najprawdopodobniej w 2016 roku ukaże się film dokumentalny pokazujący kulisy koncertów zespołu Laibach w Korei Północnej.

Jeśli macie ochotę upamiętnić to wydarzenie własną osobą, Laibach udostępnił na swojej stronie internetowej gadżety związane z tymi występami. Sklepik reklamuje hasło: „Handel jest socjalistycznym aktem”...

lajbach

Decyzja kapeli o wyjeździe była odważnym krokiem?

Magda Słomka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.