Lindsey Buckingham z Fleetwood Mac sprzedał prawa do swojej muzyki

05.01.2021 13:15
Lindsey Buckingham z Fleetwood Mac sprzedał prawa do swojej muzyki Fot. Retna/Photoshot/REPORTER/East News

Wokalista i gitarzysta Fleetwood Mac postanowił sprzedać prawa do swojej twórczości firmie Hipgnosis Songs. Teraz będzie zajmowała się licencjonowaniem wszystkich utworów, których Buckingham jest współtwórcą.

Lindsey Buckingham sprzedał prawa do licencjonowania swojej muzyki

Hipgnosis Songs nie zwalnia tempa w budowaniu swojego katalogu - niecałe 24 godziny po ogłoszeniu zakupu praw do muzyki wyprodukowanej przez Jimmy'ego Iovine'a (współpracował z U2, Dre, czy Tomem Pettym), ogłosili kupienie licencji na muzykę Lindseya Buckinghama, znanego jako gitarzysta i wokalista Fleetwood Mac. 

Polecamy

Firma ma teraz 100% praw do licencjonowania i dystrybuowania muzyki Buckinghama. Łącznie umowa obejmuje 161 utworów, których Buckingham był współtwórcą. Oprócz jego twórczości solowej, albumu ze Stevie Nicks (która sprzedała swój katalog firmie Primary Wave za 100 milionów dolarów w 2020 roku - można przypuszczać, że gitarzysta dostał podobną sumę), w jego dyskografii figurują również klasyczne albumy Fleetwood Mac.

Wśród nich "Rumours", czyli jeden z najlepiej sprzedających się albumów w historii, "Fleetwood Mac" z 1975 roku, "Tusk" z 1978 roku, a także "Tango in the Night". Wszystkie były hitami sprzedażowymi - zwłaszcza "Rumours", który rozszedł się w ilości ponad 45 milionów egzemplarzy. 

Polecamy

Merck Mercuriadis, założyciel Hipgnosis Songs Fund Limited, wyjaśnił w oświadczeniu:

Lindsey Buckingham jest jednym z najlepszych gitarzystów, kompozytorów i producentów w historii, ale wciąż jest niedoceniany. Jego praca z Fleetwood Mac zapewniła uśmiechy milionom osób na świecie, a każda konwersacja na temat "najlepszego..." powinna się zaczynać od niego, Briana Wilsona i Paula McCartneya. To niesamowite, że możemy go powitać w rodzinie Hipgnosis.
Polecamy

Lindsey Buckingham wyjaśnił natomiast:

Miałem przyjemność porozmawiać z Merckiem. Jestem dumny, że jest podobny do mnie, jest fanem Fleetwood Mac i przede wszystkim mojej twórczości solowej. Jestem zadowolony, że będę mógł z nim pracować i jestem pewien, że moja twórczość będzie w dobrych rękach.
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.