61 lat temu urodził się Michael Jackson. Oto 10 największych hitów Króla Popu

29.08.2018 16:27
Michael Jackson żyje|undefined Fot. ASSOCIATED PRESS/East News

Michael Jackson urodził się 29 sierpnia 1958. Z tej okazji warto przesłuchać największe przeboje Króla Popu.

Król Popu jest tylko jeden i każdy wie, kto nim jest! Michael Jackson urodził się 29 sierpnia 1958 i był po prostu skazany na sukces. Swoją karierę rozpoczął jako siedmiolatek w The Jackson 5 razem ze swoim rodzeństwem. Pierwszy solowy album „Got to Be There” ukazał się już w 1972 roku. Ogromny sukces przyszedł wraz z pojawieniem się płyty Thriller w 1982 roku.

Gdy widzowie MTV zobaczyli niesamowite kocie ruchy Michaela Jacksona w teledyskach do „Billie Jean”, „Thriller” czy „Beat It” po prostu oszaleli na punkcie wokalisty. Krążek rozszedł się w nakładzie 66 milionów egzemplarzy i nie ma chyba nikogo, kto nie kojarzyłby chociaż jednej piosenki z tego albumu.

Michael Jackson urodził się 61 lat temu

Fanki mdlały na koncertach Jacksona, który prezentował niesamowite sceniczne show. W sumie wokalista wydał za życia 10 studyjnych krążków i ostatni Invincible pojawił się w 2001 roku. Król Popu wylansował wiele ponadczasowych hitów, które nadal można usłyszeć na potańcówach czy w radiu. Niestety Michaela Jacksona zmarł 25 czerwca 2009 w wieku 51 lat.

Przeczytaj także
foto: i.gifer.com Fot. foto: i.gifer.com

1. Billie Jean

Kultowy już taneczny utwór pochodzi z płyty „Thriller”. W teledysku widzimy, jak tajemniczy facet w płaszczu śledzi Jacksona, który przechadza się po ulicy i chętnie kręci piruety na chodniku. Gdy w końcu policji wydaje się, że ma Jacksona w garści, ten tajemniczo znika.

Za klip odpowiada Steve Barron. Teledyski w latach 80. były bardzo ważne dla promocji artysty i MTV chętnie puszczało wideo Jacksona, co mocno wpłynęło na wzrost popularności wokalisty.

2. Beat It

Na albumie „Thriller” pojawił się również chwytliwy kawałek Beat It”, który doczekał się również ciekawego klipu. Jacksonowi udaje się bowiem pogodzić dwóch przywódców gangów. W kawałku gościnnie zagrał również Eddie Van Halen, który przyozdobił numer spektakularną solówką.

3. „Thriller”

Tytułowa piosenka z legendarnego albumu to kolejny taneczny kawałek z widowiskowym teledyskiem, który dla wielu widzów był szokiem. W klipie Michael Jackson stał się zombiakiem, który straszy swoją dziewczynę. Filmowy klip pokazywano kilka razy dziennie w MTV i za każdym razem widzowie chętnie oglądali go od początku do końca. Nawet, gdy pokazywano pełną, 13-minutową wersję.

Przeczytaj także

4. „Smooth Criminal”

To właśnie w tym klipie Jackson zaprezentował moonwalk i wszyscy zastanawiali się, jak to możliwe, że tancerze przechylali się do przodu stojąc na prostych nogach. Tajemnica po latach została wyjaśniona, ale nadal patrząc na gangsterski klip człowiek zastanawia się, jak człowiek może tak się ruszać. Numer  „Smooth Criminal” pochodzi z płyty „Bad”.

5. „Black Or White”

Singiel ukazał się na płycie Dangerous” z 1991 roku, a w teledysk wpakowano aż 6 milionów dolarów. Tym razem singiel nie opowiadał o miłości czy gangsterach, a o kwestii rasizmu. Kawałek w szybkim tempie wskoczył na 1. pozycję listy Billboardu Hot 100.

6. „They Don’t Care About Us”

Na krążku  „HIStory: Past, Present and Future Book I z 1995 roku pojawił się kawałek „They Don’t Care About Usdotyczący rasizmu w USA. Do kawałka powstały dwa teledyski - jeden nagrano w Brazylii, drugi zaś w więzieniu. Za reżyserię obu odpowiada Spike Lee.

7. „Bad”

W klipie do tytułowego kawałka z płyty „Bad” znowu widzimy gangsterów, nad którymi panuje roztańczony Michael Jackson. Siódmy krążek muzyka nie powtórzył wprawdzie ogromnego sukcesu poprzedniej płyty „Thriller”, ale również podbił listy przebojów i rozszedł się w nakładzie 45 milionów egzemplarzy.

8. „Don’t Stop 'Til You Get Enough”

W 1979 roku muzyk doczekał się pierwszego solowego klipu właśnie do piosenki „Don’t Stop 'Til You Get Enough” z płyty „Off the Wall” z 1979 roku. Singiel stał się pierwszym hitem z tego właśnie albumu i w porównaniu do wyżej wymienionych utworów mocno słychać, jak ewoluowała muzyka Jacksona.

9. „You Are Not Alone”

Mistrz parkietu umiał również przejmująco śpiewać ballady. Jedną z najpopularniejszych romantycznych kawałków Jacksona jest numer „You Are Not Alone” z płyty  „HIStory: Past, Present and Future Book I”. Słuchając tej piosenki i oglądając klip można zrozumieć, dlaczego fanki mdlały na koncertach i wskakiwały na scenę, by przytulić idola.

10. „Heal The World”

Michael Jackson chciał coś zmienić na świecie i chętnie angażował się w charytatywne akcje, jak m.in. projekt USA for Africa, który nagrał charytatywny kawałek „We Are the World”. Za kompozycję odpowiadał właśnie Michael Jackson oraz Lionel Richie. W podobnym duchu jest kawałek „Heal The World”, który daje nadzieję, że zawsze jest czas na to, by coś zmienić i pomóc innym.

Zobacz także: Teledysk do „Thrillera” Michaela Jacksona bez muzyki

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.