Ministerstwo Kultury przeznaczyło miliony złotych na pomoc kulturze. Pieniądze dostaną m.in. Bayer Full, Piotr Kupicha

14.11.2020 11:04
Ministerstwo Kultury|undefined Fot. Piotr Molecki/East News

Wiemy, kto skorzysta z Funduszu Wsparcia Kultury. Ministerstwo opublikowało listę instytucji kultury, które otrzymają spore sumy pieniędzy.

Jak podaje PAP, Ministerstwo Kultury przekaże 2064 podmiotom pomoc finansową w ramach Funduszu Wsparcia Kultury (FWK), którego budżet wynosi 400 mln zł. Środki z FWK zostaną wykorzystane m. in. na zapewnienie ciągłości działalności artystycznej i utrzymanie miejsc pracy - podano w piątek na Twitterze MKiDN.

Ministerstwo Kultury przeznaczyło miliony złotych na pomoc kulturze. Pieniądze dostaną m.in. Bayer Full, Piotr Kupicha

Jak wyjaśniono, o pomoc finansową w ramach utworzonego we wrześniu FWK ubiegało się 2246 podmiotów. Poinformowano, że pomoc z FWK otrzymają: 144 samorządowe instytucje artystyczne (przyznana kwota 94 716 434 zł), 306 organizacji pozarządowych, tzw. NGO-sów (przyznana kwota 38 578 661 zł), 448 przedsiębiorców (przyznana kwota 90 959 964 zł) i 1 tys. 166 firm świadczących usługi zaplecza scenotechnicznego (przyznana kwota 175 235 109 zł).

Przeczytaj także

Kto otrzymał wsparcie finansowe? Jak podaje Ministerstwo, wokalista Grzegorz Hyży otrzyma 449 tysięcy złotych, zaś Bayer Full 150 tys złotych. Natomiast Kamil Bednarek dostanie 500 tys złotych, Julia Pietrucha otrzyma 110 537 złotych, a Piotr Kupicha 232 tys złotych. Większe sumy trafią na konta fundacji, teatry oraz opery mogą liczyć na miliona do 3 milionów wsparcia.

Dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego Elżbieta Wrotnowska-Gmyz zwróciła uwagę, że:

Epidemia postawiła w niezwykle trudnej sytuacji ludzi kultury nie tylko w naszym kraju. Ten problem nie respektuje zamykania granic. Dziś ma oczywisty wpływ na sytuację materialną osób pracujących +w+ i +dla+ kultury, ale nie tylko na nią. Często zwracamy uwagę, że tracąc zajęcie, traci się możliwość zarobku. Rzadko mówimy natomiast o tym, że traci się także możliwość działania, tworzenia, co w aktywności artystycznej jest niezwykle ważne.

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.