Rockowe mistrzostwa świata: Utwory nawiązujące do piłkarskiego mundialu

Maciej Koprowicz
12.06.2018 17:16
Rockowe mistrzostwa świata: Utwory nawiązujące do piłkarskiego mundialu Fot. kadr z wideo

Największa piłkarska impreza świata wiele razy okazywała się inspiracją dla muzyków. Te utwory mogą być prawdziwą lekcją historii mundiali.

Raz na cztery lata przychodzi taki moment, że przestaje się liczyć wszystko z wyjątkiem kopania piłki. Mistrzostwa świata w piłce nożnej to jedyne takie wydarzenie, dzięki któremu wszyscy stają się kibicami.

Im bliżej pierwszego gwizdka na mundialu, tym bardziej futbolowa gorączka narasta. Jak grzyby po deszczu pojawiają się „piłkarskie”, „kibicowskie” i „stadionowe” piosenki – każdy chce poczuć się częścią piłkarskiego szaleństwa i muzycy nie są tu wyjątkami.

Rockowe utwory o mistrzostwach świata w piłce nożnej

Wśród setek utworów o piłce nożnej wyróżniają się te kawałki, których teksty bezpośrednio nawiązują do piłkarskiego mundialu. Niektóre przywołują atmosferę pamiętnych turniejów, inne przypominają o historycznych meczach lub chwalebnych momentach z dziejów danej reprezentacji.

Przypominamy utwory rockowe i z pogranicza rocka, które nawiązują w tekście do mistrzostw świata w piłce nożnej. Z pewnością znakomicie wprowadzą nas w klimat najważniejszej piłkarskiej imprezy roku.

Baddiel, Skinner & The Lightning Seeds – „Three Lions ‘98”

Nowa wersja utworu, pierwotnie nagranego przez dwóch brytyjskich komików z towarzyszeniem znanego zespołu britpopowego z okazji mistrzostw Europy w 1996 w Anglii. „Three Lions ‘98” powstała na okoliczność mundialu we Francji w 1998, gdzie Anglicy – jak zawsze – jechali z nadziejami na wygranie mistrzostwa, a jak zwykle dostali łupnia. Piosenka z refrenem „my wciąż wierzymy” powraca jak bumerang przy okazji każdego wielkiego turnieju z udziałem drużyny z Trzema Lwami na piersi.

Mano Negra – „Santa Maradona (Larchuma Football Club)”

Najsłynniejsi piłkarze świata to właśnie na mistrzostwach świata rozgrywali swoje najbardziej pamiętne spotkania. Diego Maradona, argentyński mistrz świata z 1986 roku to jedna z niekwestionowanych ikon mundialu. Nie tylko w rodzinnej Argentynie wielu kibiców traktuje go jak świętego.

Chaif – „Argentina Jamaica 5:0”

Wszyscy muzycy reggae ze zrozumiałych względów kibicują reprezentacji Jamajki – sam Bob Marley był wielkim miłośnikiem futbolu. Debiut Jamajczyków na mundialu, na mistrzostwach we Francji 1998 roku, był sensacją i budził wielkie zainteresowanie kibiców. Niestety „Reggae Boyz”, jak nazywa się drużynę z Karaibów, została zdemolowana przez Argentynę 0:5 i nie wyszła z grupy.

The Business – „England 5, Germany 1”

Bywa i tak, że mecze eliminacyjne mistrzostw świata zapisują się w pamięci kibiców równie mocno, co mecze na samym turnieju finałowym. Polacy pielęgnują pamięć o heroicznych bojach z Anglią w eliminacjach MŚ 1974. Z kolei Anglicy wśród najwspanialszych momentów swojej reprezentacji wymieniają rozgromienie odwiecznych rywali, Niemców aż 5:1 w eliminacjach do mistrzostw świata w Korei i Japonii w 2002.

Pudelsi – „Mundialeiro”

Maciej Maleńczuk w genialny i przezabawny sposób opisał przygodę reprezentacji Polski z mundialem 2002 w Korei Południowej. Piosenka pisana jest z perspektywy rezerwowego gracza, który nie dostał szansy w dwóch pierwszych meczach turnieju – sromotnie przegranych spotkaniach z Koreą i Portugalią. Dopiero w trzecim meczu „o honor” ówczesny selekcjoner Jerzy Engel dał szansę „rezerweiros”, którzy pokonali 3:1 Amerykanów.

Jacek Stęszewski – „Italia ‘90”

Każdy kibic ma jakiś mundial, który wspomina wyjątkowo dobrze. Często jest to pierwszy świadomie oglądany wielki turniej. Jacek Stęszewski, wokalista Końca Świata w swoim solowym utworze z płyty „Peweksówka” wrócił pamięcią do mistrzostw świata we Włoszech w 1990. Jego piosenka to zwięzła kronika najważniejszych wydarzeń z tego turnieju.

Kult – „Po co wolność”

W tej piosence Kultu piłkarski mundial (dokładnie: mundial w Meksyku w 1986) jest przykładem luksusowego dobra, które odwraca uwagę ludzi od myślenia o własnej wolności. To nie jedyne nawiązanie do mistrzostw świata w piosence Kazika Staszewskiego. W utworze KNŻ „Pie*dolę Pera” wokalista zamieścił aluzję do meczu Chorwacja-Niemcy na mundialu we Francji w 1998 roku. Chorwaci wygrali 3:0, co bardzo ucieszyło Kazika, który wyjątkowo nie lubi niemieckiej reprezentacji.

Orbita Wiru – „Choose Like Zinedine Zidane”

Zinedine Zidane, dziś utytułowany trener, zakończył swoją wspaniałą piłkarską karierę w aurze kontrowersji. W trakcie finału MŚ 2006 z Włochami uderzył głową włoskiego obrońcę Marco Materazziego, który obrażał jego rodzinę. Choć ujrzał za to czerwoną kartkę, a jego drużyna nie zdobyła mistrzostwa, w przekonaniu wielu kibiców postąpił właściwie, przedkładając honor nad mistrzostwo świata. Zaimponował tym między innymi muzykom zespołu Orbita Wiru, którzy w swoim największym przeboju radzili: „Wybierz jak Zinedine Zidane, godność lub sława”.

Muzyka Końca Lata – „Słowaccy piłkarze”

Piosenka tak naprawdę nie dotyczy piłki nożnej, ale nawiązuje do jednego z najbardziej pamiętnych mundialowych meczów w XXI wieku. W 2010 Słowacja sensacyjnie pokonała Włochy 3:2, eliminując z turnieju urzędujących mistrzostw świata już po fazie grupowej. Mało znani, niepozorni zawodnicy odnieśli wielki triumf nad słynnymi gwiazdami futbolu. Podmiot liryczny piosenki porównuje się do słowackich zawodników: „Jak słowaccy piłkarze, chociaż czerstwe ich twarze, nad Włochami mam swoje przewagi”.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.