Nieznany noworoczny koncert The Clash

Magda Słomka
05.01.2015 14:12
Nieznany noworoczny koncert The Clash Fot. ASSOCIATED PRESS_FOTOLINK / East News

Zacznij kolejny rok tak, jakby był 1977! Właśnie światło dzienne ujrzał nieznany film z koncertu brytyjskiego zespołu!

Julian Temple, reżyser i dokumentalista specjalizujący się w filmach o tematyce muzycznej, udostępnił niepublikowany wcześniej dokument. Wideo obracające się wokół wydarzeń show zagranego przez The Clash 1 stycznia 1977 roku w słynnym londyńskim klubie The Roxy. „The Clash: New Year’s Day ’77” zawiera materiały zza kulis widowiska, ale także urywki programów telewizyjnych, obrazy zamieszek, czy powszechną fascynację muzyką reggae – wszystko to, co opisuje wizerunek Anglii z lat 70-tych. Obejrzyjcie film z czasów, w których The Clash nie był jeszcze punkową legendą!

Koncert miał miejsce na trzy miesiące przed punktem zwrotnym w karierze zespołu – wydaniem debiutanckiego albumu zatytułowanego po prostu „The Clash”. Jak grupa reagowała na oko kamery według filmowca?

Na początku im na tym wszystkim nie zależało. Pamiętam, że nie uważali filmowania ich postaci jako czegoś fajnego i dlatego niechętnie omawiali przed obiektywem swoje utwory. Ale to interesujące popatrzeć na interakcje Joe, Micka i Paula.

Tandetne według filmowca miejsce, w którym odbył się noworoczny występ także odznaczyło się w historii. Ciasna, zagrzybiała, gejowska dyskoteka podczas 100 dni istnienia stała się epicentrum angielskiego musicalu i rewolucji kulturalnej zwanej punk rockiem.

Temple przyznał, że nie ma pojęcia dlaczego nagranie, które można uznać za bardzo wartościowe, nigdy nie zostało odkopane.

To gniło w mojej szopie! Nie potrafię wytłumaczyć dlaczego tak długo zajęło mi zrobienie z tym czegokolwiek. Wydaje mi się, że to ostatni zachowany punkowy artefakt.

Jakie to szczęście, że film nie zdążył się rozłożyć...

Magda Słomka Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.