Polacy wydali 71 % więcej pieniędzy na winyle w 2017

Aleksandra Degórska
04.10.2017 12:04
Polacy wydali 71 % więcej pieniędzy na winyle w 2017 Fot. materiały prasowe

Podsumowania pierwszego półrocza 2017 wyglądają obiecująco, bowiem polski rynek muzyczny może pochwalić się dobrymi wynikami.

Czarne krążki można znaleźć dosłownie wszędzie - tanie winyle znajdziecie w Lidlu, czy Biedronce. Ten fakt mógł wpłynąć na badania rynku, które wykazały, że sprzedaż płyt winylowych ma się w naszym kraju naprawdę dobrze.

Jak podaje Związek Producentów Audio Video pierwsze półrocze 2017 roku było bardzo dobre dla branży muzycznej. Rodzimy rynek muzyczny odnotował wzrost o ponad 5,1% i co ciekawe łączna wartość sprzedaży fizycznej oraz cyfrowej wynosi 125 milionów 500 tysięcy złotych. Jest to ponad 6 milionów złotych więcej niż za ten sam okres w 2016 roku.

foto: materiały prasowe / zpav.pl Fot. foto: materiały prasowe / zpav.pl

Polacy częściej sięgają po płyty w tradycyjnej formie, jednak to właśnie sprzedaż cyfrowa systematycznie rośnie. Osiągnęła wartość ponad 44 milionów złotych i w porównaniu do 2016 jest to wzrost o prawie 31,2%.

Winyle nadal przeżywają swój renesans, również na polskim rynku. W pierwszych sześciu miesiącach wydano na winyle 12,3 miliona złotych i jest to wzrost o ponad 71,2%. 63,5% sprzedanych winyli to płyty zagraniczne, polskie krążki stanowią 23,7%.

foto: materiały prasowe / zpav.pl Fot. foto: materiały prasowe / zpav.pl

jeżeli chodzi natomiast o sprzedaż cyfrową to Polacy najczęściej sięgają po streaming (83%), kolejno decydujemy się na pobrania online i pobrania na telefony komórkowe.

foto: materiały prasowe / zpav.pl Fot. foto: materiały prasowe / zpav.pl

 

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.