Polski zespół doceniony w rankingu amerykańskiego „Newsweeka”

Maciej Koprowicz
02.01.2018 10:23
Polski zespół doceniony w rankingu amerykańskiego „Newsweeka” Fot. kadr z wideo

W zestawieniu „Great Overlooked Albums From 2017” (Wspaniałe przeoczone płyty z 2017) „Newsweeka” znalazł się krążek polskiego zespołu alternatywnego.

Zespół Trupa Trupa z Gdańska działa od 2009 roku. Wykonuje rock z elementami psychodelii i muzyki eksperymentalnej, a jego mocną stroną są teksty autorstwa wokalisty i gitarzysty, Grzegorza Kwiatkowskiego (który z powodzeniem działa także na niwie poezji), jak również basisty i gitarzysty Wojciecha Juchniewicza. Grupa zdobyła duże uznanie w polskim środowisku muzyki alternatywnej, a jej albumy – „LP” z 2010, „++” z 2013 i „Headache” z 2015 spotkały się z bardzo pozytywnym odzewem recenzentów.

W 2017 ukazał się czwarty album Trupy, „Jolly New Songs”, który okazał się jednym z najgłośniejszych wydawnictw muzycznych minionego roku w Polsce. Co więcej, cieszył się również zainteresowaniem za granicą. Płytę gdańszczan docenił nawet amerykański tygodnik „Newsweek”.

Album „Jolly New Songs” znalazł się na 9. miejscu rankingu „11 Great Overlooked Albums From 2017” (Wspaniałe przeoczone płyty z 2017). Zestawienie przypomina albumy z minionego roku, które nie zyskały wielkiego rozgłosu w mainstreamie, ale okazały się dużymi osiągnięciami artystycznymi. Recenzent „Newsweeka” pisał o muzyce Trupy:

Zespół jest polski, teksty są po angielsku, ale klimat niepokoju i grozy nie zna narodowości. Rzadko wesoły, za to bezbłędnie ponury wokalista Grzegorz Kwiatkowski straszy wizjami upadku, trumien, śmierci i uporczywego żądła upokorzenia, podczas gdy jego zespół kładzie mosty pomiędzy rockiem psychodelicznym i postpunkiem z bezgraniczną intensywnością.

Trupa Trupa znalazła się w doborowym towarzystwie – w rankingu „Newsweeka” pojawili się także m.in. Peter Matthew Bauer (znany z The Walkmen) i zespoły Liars i Metz.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.