Polskie zespoły metalowe, którym udało się trafić na listę Billboard

Joanna Chojnacka
21.11.2018 16:02
Decapitated Vader Behemoth|undefined Fot. eo: kadr z wideo

Polskie zespoły na liście Billboardu to rzadkość. W zestawieniu pojawiło się niewielu wykonawców z naszego kraju, a przeważają wśród nich reprezentanci sceny metalowej.

Amerykański tygodnik "Billboard" prowadzi szereg list przebojów, które stały się wyznacznikiem popularności muzyki przeróżnych gatunków na całym świecie. Rankingi prowadzone są na podstawie danych o słuchalności radiowej danego zespołu, albumu lub utworu, wyników cyfrowej sprzedaży oraz odtworzeń w serwisach streamingowych takich jak YouTube czy Spotify. W Polsce istnieje niewielu artystów, którym udało znaleźć się na liście. Co ciekawe, większość z nich to reprezentanci naszej rodzimej ekstremy.

Polskie zespoły metalowe na liście Billboard

1. Behemoth

Behemoth, jedna z najpopularniejszych polskich formacji za granicą, zadebiutowała na liście Billboardu już w 2007 roku. Wówczas płyta zespołu "The Apostasy" zadebiutowała na 149. miejscu listy 200 najlepiej sprzedających się albumów w Stanach Zjednoczonych. Od tamtej pory było już tylko lepiej. Dwa lata później zespół wydał krążek "Evangelion", który dotarł do 56. miejsca tego samego zestawienia i utrzymał się na nim przez 3 tygodnie. Na trzeci sukces tego rodzaju ekipa Nergala czekała do 2014 roku, kiedy to ich przedostatniemu albumowi "The Satanist" udało się znaleźć w pierwszej pięćdziesiątce listy na 34. pozycji. Jeszcze świeży sukces Behemotha na Billboardzie to wydany 5 października 2018 roku "I Loved You At Your Darkest”, który znalazł się na 19. miejscu zestawienia. 

2. Vader

Kolejna death metalowa grupa, która pojawiła się w zestawieniach Billboardu to Vader. Co prawda formacja nie dotarła na prestiżową listę "Billboard 200", jednak dwa albumy znalazły się w rankingu nazwanym przez tygodnik "Billboard Hard Rock Albums". Dziewiąty album studyjny formacji "Welcome to the Morbid Reich" z 2011 roku pojawił się na 25. miejscu listy. Z kolei ostatnie wydawnictwo Vadera, "The Empire" odnotował 21. pozycję tego samego zestawienia.

3. Decapitated

Wielką trójkę najpopularniejszych za granicą reprezentantów polskiej ekstremy zamyka stworzona w 1996 roku grupa Decapitated. Ich album "Blood Mantra" z 2014 roku trafił na 49. miejsce listy Billboardu "Top Rock Albums". Z kolei wydany 7 lipca 2017 roku "Anticult" zadebiutował na 2. pozycji listy "Top New Artist/Heatseekers" tygodnika.

W rankingach Billboardu pojawili się także polscy reprezentanci muzyki jazzowej - Marcin Wasilewski Trio (w zestawieniu Jazz Album Chart), formacja Kamila Bednarka - StarGuardMuffin (Uncharted) oraz piosenkarka Margaret z utworem "Cool Me Down" (Twitter Emerging Artists).

Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.