Powstanie punkowy tribute album dla Republiki

Maciej Koprowicz
24.11.2017 14:06
Powstanie punkowy tribute album dla Republiki Fot. KRZYSZTOF KORCZAK/REPORTER/EAST NEWS

Znani wykonawcy polskiej sceny punkrockowej pojawią się na wyjątkowej płycie, będącej hołdem dla zespołu Grzegorza Ciechowskiego.

Toruńska Republika była bez wątpienia jednym z najważniejszych polskich zespołów wszech czasów. Kiedy pojawiła się na rodzimej scenie, dosłownie okazała się „nową sytuacją”. Wraz z takimi wykonawcami, jak Maanam i Klaus Mitffoch prezentowała polską wersję postpunka, którą śmiało można postawić w jednym rzędzie z dokonaniami Talking Heads, The Stranglers czy Wire.

Grzegorz Ciechowski i spółka nie byli zespołem stricte punkowym, ale punkowy duch rebelii zawsze był im bliski. Kiedy Republika odniosła gigantyczny sukces jak na polskie warunki, punkowcy zaczęli traktować ją z nieufnością – jako gwiazdę rocka, już nie jako „swojaków”. W 1985 roku zespół został przywitany na festiwalu w Jarocinie gwizdami i kamieniami. Na szczęście nie zraził się, zagrał do końca i… kiedy schodził ze sceny, był żegnany szaleńczą owacją.

Jarociński występ przeszedł do historii jako symbol konfliktu „Republika kontra punk”. Ale czy ten konflikt istniał naprawdę? Wbrew pozorom, punkowcy uwielbiają Republikę – i postanowili o tym przypomnieć.

Z inicjatywy autorki biografii zespołu „My lunatycy. Rzecz o Republice” Anny Sztuczki i perkusisty grupy Bulbulators, Krzysztofa Kondratowa powstaje wyjątkowy projekt punkowego hołdu dla Republiki. Na album „Punk Tribute To Republika” złożą się utwory zespołu z Torunia w wykonaniu przedstawicieli polskiej sceny punk.

Organizatorzy zbierają zgłoszenia zespołów do końca grudnia 2017. Swój udział już potwierdziły: Cela Nr 3, Bulbulators, Satellites, Parafraza, Chupacabras, Castet, Leśne Ludki, Od Jutra i Venta Quemada.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.