Protest przeciwko „antypolskiej” trasie Behemotha

Jakub Gańko
26.07.2016 09:42
Protest przeciwko „antypolskiej” trasie Behemotha Fot. Romana Makówka / Antyradio.pl

Grupa Adama „Nergala” Darskiego kolejny raz jest oskarżana o antypolskie i antychrześcijańskie prowokacje. Czego tym razem domagają się protestujący?

Kiedy gra się w zespole wykonującym taką a nie inną muzykę, wykorzystując taką a nie inną symbolikę, w takim a nie innym kraju - trzeba liczyć się z oburzeniem pewnych grup społecznych. Premiery kolejnych płyt Behemotha czy też po prostu ogłoszenie trasy koncertowej to dla nich doskonały powód do wszczęcia protestów i powoływania petycji. Najnowsza właśnie znalazła się w serwisie protestuj.pl.

Tym razem kontrowersje wzbudziła zapowiedziana na przełom września i października 2016 roku polska trasa „Rzeczpospolita Niewierna”, w ramach której Nergal i spółka zagrają m.in. w krakowskiej Hali Wisły i warszawskim klubie Progresja Music Zone. Protestujący nawołują do zwrócenia uwagi organizatorów tych wydarzeń m.in. na profanację polskiego godła narodowego i zapowiadają, że przygotowują w tej sprawie osobny protest.

Na stronie petycji czytamy:

Czy dla chęci zysku, pozostaną Państwo ślepi na jawny antypolonizm, moralne zgorszenie i akty satanistyczne? Czy pozwolą Państwo na publiczne znieważenie polskiego godła i wartości, na których oparta jest nasza kultura? Jako obywatel(ka) nie godzę się na promowanie zła, brzydoty i kłamstwa. Odwołuję się do Państwa sumień i wyczucia smaku.

protest Fot. foto: protestuj.pl

Kolejny raz zwraca się uwagę na „skandaliczny”, „bluźnierczy”, „pełen przemocy” i „antypolski” charakter twórczości Behemotha, która za sprawą tournée „Rzeczpospolita Niewierna” trafi do największych klubów w Polsce. Organizatorzy petycji ostrzegają, że wpłynie to negatywnie również na wizerunek tych lokali. Co ciekawe, na swojej liście pominęli dane kontaktowe stołecznej Progresji Music Zone. Czyżby Warszawa była już według nich bezpowrotnie stracona?

Jakkolwiek staramy się szanować prawo zainteresowanych do takich protestów, mimo wszystko sugerujemy lepiej się przykładać do przygotowywania akcji tego typu. Okazanie, że rzeczywiście zbadało się twórczość, przeciw której się protestuje (wspomniany w tekście petycji utwór Behemotha nosi tytuł „Ora Pro Nobis Lucifer”) czy choćby podstawowa korekta przygotowanego tekstu nadałyby sprawie przynajmniej minimalne znamiona powagi.

Tymczasem wszystkim, którzy nie zgadzają się z protestem i chcieliby wziąć udział w „skandalicznej profanacji” zespołu Behemoth, przypominamy, że trasa rozpocznie się 30 września 2016 roku. Zespół zaprezentuje na niej w całości materiał z płyty „The Satanist”. W roli supportów wystąpią Bölzer i Batushka. Pełną rozpiskę dat znajdziecie poniżej.

Wybieracie się na koncerty „Rzeczpospolitej Niewiernej”?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.