Punkowcy z zespołem Downa wystąpią na Eurowizji!

Magda Słomka
02.03.2015 14:05
Punkowcy z zespołem Downa wystąpią na Eurowizji! Fot. sonymusic.fi

Pertti Kurikan Nimipäivät to czwórka niepełnosprawnych muzyków. Kapela będzie reprezentować Finlandię na Eurowizji 2015. Co zagrają w Wiedniu?

Pertti Kurikan Nimipäivät wygrał krajowy konkurs kwalifikacyjny, który rozstrzyga, kto będzie reprezentować dany kraj na Konkursie Piosenki Eurowizji. Grupa otrzymała 37,4% głosów, co uczyniło ją reprezentantem Finlandii.

Kapela podczas finału zagra kawałek zatytułowany „I Always Have To”. To, jak twierdzi zespół, 90-sekundowy protest-song. Piosenka opowiada o czynnościach sprawiających kłopot każdego dnia i takich, których się nie lubi, na przykład o dokładnym myciu czy zdrowym odżywianiu.

Posłuchajcie!

Basista, Sami Helle, kiedy dowiedział się o wygranej, otarł łzy, i powiedział:

Mam nadzieję, że ludzie są gotowi na punk rocka granego przez czterech niepełnosprawnych mężczyzn.

Zespół powstał w 2009 roku, kiedy to muzycy poznali się na warsztatach organizowanych przez stowarzyszenie, które zapewnia wsparcie dla osób niepełnosprawnych. U członków Pertti Kurikan Nimipäivät zdiagnozowano autyzm i zespół Downa. Chłopaki nie chcą by ktokolwiek się nad nimi litował. To muzyka jest najważniejsza.

Nie chcemy, by ludzie głosowali na nas, bo jest im nas żal. Nie różnimy się od innych – jesteśmy normalnymi chłopakami, tylko że z upośledzeniem umysłowym.

Muzycy chcą zwiększyć świadomość na temat niepełnosprawnych, a także „spędzić zajebiście dobry czas”.

Finał Eurowizji odbędzie się w maju 2015 roku w Wiedniu. Półfinały zobaczymy 19 i 21 maja, a finał 23 maja.

Magda Słomka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.