Raper Drake po 54 latach pobił rekord The Beatles

Maciej Koprowicz
11.07.2018 12:32
Raper Drake po 54 latach pobił rekord The Beatles Fot. ITV / Rex Features/EAST NEWS, MARK RALSTON/AFP/EAST NEWS

Utwory z albumu „Scorpion” robią na listach przebojów furorę w skali, jakiej nie widziano od czasów Beatlesów!

Album „Scorpion” Drake’a to jak na razie najważniejsza muzyczna premiera roku. Piąty album kanadyjskiego artysty ukazał się 29 czerwca 2018 i choć zebrał mieszane recenzje krytyków, błyskawicznie okazał się ogromnym sukcesem komercyjnym.

Piosenki ze „Scorpiona” są wprost rozchwytywane przez słuchaczy, a listy przebojów to potwierdzają. Choć oficjalnie z płyty wydano 5 singli, to w zestawieniach pojawiło się dużo więcej utworów z nowego krążka Drake’a. Na najbardziej prestiżowej liście przebojów na świecie, amerykańskiej Billboard Hot 100,7 utworów z albumu trafiło do pierwszej dziesiątki w notowaniu datowanym na 14 lipca 2018. Były to „Nice For What” (1.), „Nonstop” (2.), „God’s Plan” (4.), „In My Feelings” (6.), „I’m Upset” (7.), „Emotionless” (8.) i „Don’t Matter To Me (feat. Michael Jackson”) (9.). 

Drake lepszy od The Beatles?

Ostatni raz tak zdecydowana dominacja jednego artysty na amerykańskiej liście zdarzyła się w 1964 roku. Jak nietrudno się domyśleć, dotychczasowy rekord należał do The Beatles, którzy 4 kwietnia 1964 umieścili w top 10 listy „Billboardu” „zaledwie” 5 utworów. Warto jednak dodać, że wówczas do Czwórki z Liverpoolu należało wszystkie 5 pierwszych miejsc listy, zajmowanych kolejno przez „Can’t Buy Me Love”, „Twist And Shout”, „She Loves You”, „I Want To Hold Your Hand” i „Please Please Me”. Do dziś nie dokonał tego żaden wykonawca w historii.

Ponieważ dziś do notowań list przebojów wliczany jest również streaming, o taką dominację jednego artysty teoretycznie jest dziś łatwiej, niż przed laty. Wówczas zliczano bowiem jedynie fizyczną sprzedaż winylowych singli. Dziś dzięki odtworzeniom w internecie na „Billboard Hot 100” mogło pojawić się… wszystkie 25 utworów ze „Scorpiona”. Poza tym, na liście znajdują się dwa inne nagrania Drake’a – z 27 nagraniami w zestawieniu Kanadyjczyk pobił kolejny rekord.

Drake „Scorpion” – rekordowy streaming

Drake pobił jeszcze jeden rekord, właśnie związany ze streamingiem. W ciągu tygodnia od premiery „Scorpiona” w serwisach streamingowych utwory z niego pochodzące odtworzono miliard razy.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.