Rockowe i metalowe utwory o Powstaniu Warszawskim

Jakub Gańko
01.08.2016 11:08
|north Fot. CC BY 3.0

1 sierpnia 2018 roku przypada 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji przygotowaliśmy zestawienie kawałków, które upamiętniają tragiczny zryw narodowy.

Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Choć opinie na jego temat do dziś są podzielone, nie da się zaprzeczyć, że odcisnęło piętno na całym kraju i wciąż uroczyście czci się jego pamięć. Fakty wszyscy znamy z lekcji historii - u nas poznacie Powstanie od strony muzycznej.

Nie od dziś wiadomo, że sztuka to najlepszy sposób na utrwalenie pamięci. Dlatego też obok niezliczonych filmów, wierszy czy nawet komiksów, Powstanie Warszawskie było motywem przewodnim wielu utworów muzycznych. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie 9 rockowych i metalowych kompozycji, które oddają hołd powstańcom lub zostały stworzone do ich wierszy.

1. Lao Che - „Stare miasto”

Płyta „Powstanie Warszawskie” była dużym wydarzeniem na polskim rynku muzycznym, które odbiło się szerokim echem w mediach. Concept album stanowił połączenie powstańczych tradycji, fragmentów przemówień, wierszy i modlitw z bardziej współczesnymi elementami jak fragmenty dialogów z filmu „Szeregowiec Ryan” czy tekstów zespołów Chłopcy z Placu Broni, Siekiera i Izrael. Płyta sprzedała się w nakładzie ponad 35 tys. egzemplarzy, a jej twórcy zostali odznaczeni w 2012 roku Srebrnymi Krzyżami Zasługi przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

2. Sabaton - „Uprising”

W 2010 roku Sabaton wydał swój piąty album studyjny pt. „Coat of Arms”. Było to kolejne wydawnictwo zespołu - po dwa lata starszym „The Art of War” z utworem „40:1” opowiadającym o bitwie pod Wizną - które spotkało się ze szczególnie ciepłym przyjęciem w Polsce. Tym razem Szwedzi postanowili opowiedzieć o Powstaniu Warszawskim w kawałku „Uprising”. Do kompozycji powstał efektowny teledysk zrealizowany w Fabryce Norblina w Warszawie. Wystąpili w nim m.in. generał Waldemar Skrzypczak i szwedzki aktor Peter Stormare.

3. Forteca - „Rozszumiały się wierzby płaczące”

Ten historyczno-patriotyczny projekt narodził się w 2006 roku z inicjatywy Marcina Tucznia i ma na koncie m.in. support przed grupą Sabaton. Tematykę powstańczą poruszał wielokrotnie. W 2014 roku przygotował z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego minialbum „Projekt Niezakazany”, na którym znalazły się cztery piosenki śpiewane w okresie okupacji w nowych, rockowych aranżacjach autorstwa Fortecy.

4. Armia - „Warszawskie dzieci”

„Warszawskie dzieci” to jedna z najpopularniejszych piosenek powstańczych, która została skomponowana w 1944 roku przez Andrzeja Panufnika do słów Stanisława Ryszarda Dobrowolskiego. Doczekała się wielu interpretacji, a w 2008 roku z okazji 64. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego została zarejestrowana razem z „Pałacykiem Michla” przez Armię. Grupa Tomasza Budzyńskiego przedstawiła ją w typowej dla siebie gniewnej, punkowej wersji.

5. Laibach - „Warszawskie dzieci”

Sabaton to nie jedyny zagraniczny zespół, który zdecydował się opowiedzieć w swojej twórczości o Powstaniu Warszawskim. W 2014 roku słoweńska grupa Laibach wydała EP-kę „1 VIII 1944. Warszawa”, na której znalazła się m.in. autorska interpretacja „Warszawskich dzieci”. Wydawnictwo - wydane we współpracy z Narodowym Centrum Kultury - promował klip w reżyserii Karola Wasilewskiego z fragmentami filmu „Miasto 44” Jana Komasy.

6. Voo Voo + Organek - „Palec na cynglu”

W 2015 roku grupa Voo Voo przygotowała 12 kompozycji do opracowań wierszy powstańców nadesłanych w ramach konkursu „Placówka” w sierpniu 1944 roku. Na płycie „Placówka '44” wystąpili m.in. Justyna Święs, Tomek Makowiecki, Organek, Barbara Wrońska i Barbara Derlak. W ramach projektu 24 lipca 2015 roku odbył się również koncert w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie.

7. Agressiva 69 - „Schodząc”

W 2009 roku Muzeum Powstania Warszawskiego wydało składankę z utworami nagranymi przez polskich wykonawców do wierszy Tadeusza Gajcego. Na płycie pojawili się m.in. Żywiołak, Pogodno, Kazik, Armia i Dezerter. Poeta walczył na Starym Mieście pod pseudonimem Ryszard. Zginął 16 sierpnia 1944 roku w kamienicy wysadzonej przez niemieckich żołnierzy przy dzisiejszej ul. gen. Andersa w Warszawie. Również w 2009 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

8. Heaven Shall Burn - „Armia”

Kolejnym zagranicznym wykonawcą, który opowiedział o Powstaniu, jest niemiecki Heaven Shall Burn. W 2006 roku wydał na płycie „Deaf to Our Prayers” utwór pod tytułem „Armia”, który w deathmetalowej konwencji opowiedział o „powstaniu straconych w otchłani pomiędzy światami, od którego wszyscy odwrócili wzrok”. To przykład, że i ekstremalna odmiana metalu może poruszać tę niełatwą tematykę.

9. Ankh - „Bez imienia”

Na debiutanckim krążku kieleckiej grupy Ankh znalazł się utwór „Bez imienia” skomponowany do słów wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Obok rockowego pazura nie brakuje w nim też bardziej lirycznych momentów, w których nastrój budują skrzypce. Jeden z najsłynniejszych przedstawicieli „pokolenia Kolumbów” zginął 4. dnia Powstania w pałacu Blanka przy placu Teatralnym od kuli niemieckiego snajpera.

Jaki jest Wasz ulubiony utwór o Powstaniu Warszawskim?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.