Sabaton opowiedział o bohaterskiej polskiej bitwie w 1. odcinku swojego historycznego programu

Aleksandra Degórska
07.02.2019 16:58
Sabaton|north Fot. kadr z wideo

Zobaczcie, jak prezentuje się filmik Sabatonu powstały we współpracy z badaczami historii.

Jak wiadomo Sabaton ma słabość do historii i wpadł na pomysł stworzenia historycznego programu internetowego. Kanał wystartował z pierwszym odcinkiem przywołującym jeden z najpopularniejszych utworów zespołu, czyli "40:1". Opowiada on historię obrony Wizny z roku 1939, podczas której zaledwie kilkuset polskich żołnierzy zmierzyło się z ponad 40 000 niemieckich najeźdźców.

Sabaton opowiedział o bohaterskiej polskiej bitwie w 1. odcinku swojego historycznego programu

Zespół Sabaton tworząc kanał współpracuje z szanowanymi badaczami historii - Indianą Neidellem oraz Timeghost, którzy dogłębnie analizując każdy utwór, korzystając z bogatej kolekcji nagrań archiwalnych oraz oryginalnych elementów graficznych, nadają prezentowanym historiom całkowicie nowy wymiar.

Przeczytaj także

Basista formacji - Pär Sundström, będący jednocześnie współprowadzącym „Obrony Wizny” tłumaczy, dlaczego utwór "40:1" został wybrany jako temat pierwszego odcinka cyklu:

Skomponowaliśmy ten utwór w roku 2008 — to właśnie dzięki niemu udało nam się wytworzyć bardzo specyficzną więź z Polską i z Polakami. Nigdy nie zapomnimy widoku 200 000 naszych fanów wyśpiewujących tekst utworu "40:1" podczas festiwalu Woodstock, ani dnia w którym otrzymaliśmy honorowe obywatelstwo w podziękowaniu za podzielenie się z całym światem tą niezwykłą historią. Nasz projekt to najprawdopodobniej pierwszy przypadek współpracy zespołu rockowego z historykami. Ma on na celu szerzenie wiedzy na temat wydarzeń, które zainspirowały nas do tworzenia muzyki. Wybór utworu "40:1" stanowi na pewno wyraz naszej wdzięczności dla polskich fanów, którzy od lat okazują nam niesamowite wsparcie.

Każdy zaopatrzony w polskie napisy 15-minutowy odcinek cyklu będzie miał swoją premierę co tydzień w czwartek, o godzinie 15:30. Dodatkowo, po każdej premierze twórcy cyklu będą dostępni online, gotowi odpowiadać na pytania widzów. Obejrzyjcie pierwszy odcinek:

W nadchodzących tygodniach, co czwartek, program przedstawiać będzie szereg wydarzeń, które stanowiły inspirację dla utworów Sabaton, między innymi historię Polskiej Husarii ("Winged Hussars") oraz sylwetkę Witolda Pileckiego ("Inmate 4859").

Sabaton zagra koncert w Polsce w 2019

Zespół Sabaton wystąpi w ramach Mystic Festivalu 2019. Grupa pojawi się w krakowskiej TAURON Arenie 26 czerwca 2019 jako headliner drugiego dnia imprezy.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.