Sąd zmienił wyrok w sprawie znieważenia godła Polski przez Nergala

Aleksandra Degórska
21.09.2018 10:37
|north Fot. Romana Makówka / Antyradio.pl

Adam Nergal Darski będzie musiał ponownie stanąć przed sądem w sprawie znieważenia polskiego godła.

Jak podaje PAP, 20 września 2018 Sąd Apelacyjny uchylił wyrok uniewinniający lidera grupy Behemoth oskarżonego o publicznie znieważenie polskiego godła. Sąd skierował tę sprawę do ponownego rozpatrzenia uwzględniając apelację prokuratury od wyroku sądu niższej instancji.

Sąd uchylił wyrok uniewinniający frontmana Behemoth

W kwietniu 2018 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku uniewinnił Nergala i dwóch pozostałych oskarżonych: Rafała W., który na zlecenie Nergala stworzył projekt graficzny, i Macieja G., który rozpowszechnił grafikę w internecie. Apelację od tego wyroku wniosła prokuratura.

W uzasadnieniu wyroku Sąd Apelacyjny uznał, że sąd niższej instancji musi uzupełnić materiał dowodowy w sprawie.

Sędzia Włodzimierz Brazewicz wyznał dla PAP-u, że pierwszym błędem sądu okręgowego po otrzymaniu aktu oskarżenia było nieskorzystanie z przepisu pozwalającego sądowi zwrócić sprawę prokuraturze w celu uzupełnienia śledztwa lub dochodzenia, jeśli akta sprawy wskazują na istotne braki tego postępowania, zwłaszcza na potrzeby poszukiwania dowodów:

Dość spore zaniepokojenie sądu budził sposób prowadzenia postępowania przez oskarżyciela w tej sprawie, albowiem materiał dowodowy jest materiałem bardzo skąpym. Sprowadza się on w zasadzie do trzech dowodów: wyjaśnień oskarżonych, treści maili między Darskim a jednym z oskarżonych, dostarczonych zresztą prokuraturze przez obrońcę oskarżonego, a także dwóch opinii biegłych z zakresu heraldyki, którzy złożyli w zasadzie opinie niejednoznaczne.

W ocenie sądu apelacyjnego sąd niższej instancji nie przeprowadził żmudnego i długiego postępowania dowodowego i teraz musi dokładnie wyliczyć wszystkie czynności w celu uzupełnienia materiału dowodowego w zasadzie od początku i całkowicie.

Sędzia dodał, że w tej sprawie będzie też potrzebna m.in. opinia kulturoznawcy.

Symbolika, która została użyta do przerobienia godła – zgodnie z wyjaśnieniami Darskiego – jest to symbolika charakterystyczna dla zespołów heavymetalowych. W tym zakresie, w ocenie sądu, również powinien się wypowiedzieć kulturoznawca. Bo jeżeli jest to symbolika powszechna dla tej subkultury, to trzeba będzie wykazać, że przerobienie godła w sposób, który posługiwał się tą symboliką, jest właśnie naruszeniem zasad i obrazą wiary chrześcijańskiej, co znalazło się m.in. w uzasadnieniu apelacji prokuratora.

Żaden z oskarżonych nie stawił się w sądzie 20 września 2018.

Czy Behemoth znieważył godło na plakatach Rzeczpospolita Niewierna?

Sprawa dotyczy plakatów promujących trasę „Rzeczpospolita Niewierna”, która odbywała się między jesienią 2016 roku. Na grafikach przedstawiono orła z symbolami nawiązującymi do satanizmu.

W toku śledztwa prokuratorzy uzyskali opinie biegłych z zakresu heraldyki oraz historii i ikonografii, z których wynika, że na grafice celowo zniekształcono wzór godła RP celem nadania mu treści ideowo całkowicie różnej od historyczno-państwowej i wprowadzono do niego elementy i symbole kojarzone jako satanistyczne i antychrześcijańskie.

Śledztwo prowadziła Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście po zawiadomieniu złożonym przez radnego gdyńskiej dzielnicy Karwiny Marka Dudzińskiego oraz Ryszarda Nowaka, przedstawiciela Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.