Shirley Manson z Garbage przyznała się do samookaleczania i cierpienia na „syndrom oszusta”

Maciej Koprowicz
04.07.2018 10:40
Shirley Manson z Garbage przyznała się do samookaleczania i cierpienia na „syndrom oszusta” Fot. Robb Cohen/Invision/AP/link/EAST NEWS

Wokalistka Garbage szczerze opowiedziała o swoich problemach psychicznych, jakie towarzyszyły jej w czasach, gdy zespół osiągał wielkie sukcesy.

52-letnia Shirley opisała swoje doświadczenia w artykule dla „New York Times”. Ujawniła, że w przeszłości regularnie się okaleczała.

Wszystko zaczęło się od toksycznego związku, w którym była wiele lat temu, jako nastolatka. Poczuła, że samookaleczanie pomaga jej rozładować problemy emocjonalne. Manson wspominała:

Nagle poczułam, że jestem częścią czegoś o wiele większego, niż ta głupia sytuacja, w której się znalazłam. Moje życie natychmiast stało się lepsze i bardziej ekspansywne. Oczywiście problem z jakąkolwiek formą samookaleczania jest taki, że jeśli raz sobie na to pozwolisz, będziesz się stawał w tym coraz „lepszy”.

Po zerwaniu z „toksyczną” osobą Shirley porzuciła samookaleczanie. Wróciła jednak do tego nawyku w okolicach 1998 roku, kiedy jej zespół Garbage wydał album „Version 2.0”. Okazał się wielkim sukcesem, przyniósł zespołowi wiele przebojów, a jego frontwoman stała się symbolem seksu na rockowej scenie.

Byłam pod ogromną presją fizyczną i mentalną. Byłam dziewczyną z mediów i czułam się szczęściarą, że zostałam zaproszona, by pławić się w chwale okładek gazet i magazynów modowych na całym świecie.

Choć była wielką gwiazdą, Shirley uważała, że nie zasłużyła na sukces i wciąż żywiła całą masę kompleksów. Chorobliwy brak wiary w siebie i własne osiągnięcia oraz poczucie, że są one niezasłużone psychologowie nazywają syndromem oszusta.

Czułam coś, czego nie doświadczyłam od czasów, gdy byłam młodą kobietą, przechodzącą piekło dojrzewania płciowego. Cierpiałam na ekstremalny „syndrom oszusta”, ciągle porównywałam się do rówieśników, szczerze wierząc, że oni dostali wszystko zasłużenie, a ja nie.

Na szczęście Manson udało się wydostać ze spirali samookaleczenia. Dziś czuje się wolna od destrukcyjnych emocji.

Udało mi się oprzeć nawykowi, by siebie krzywdzić. Utorowałam sobie drogę przez frustracje, chore porównania i te szczególne, destrukcyjne uczucie, które doprowadziło mnie do wiary, że miałam czegoś za mało.

Garbage

Zespół Garbage powstał w 1993 roku, założony przez Amerykanów Butcha Viga (producenta m.in. „Nevermind” Nirvany), Steve’a Markera, Duke’a Eriksona i szkocką wokalistkę Shirley Manson. Popularność zdobyły już pierwsze dwa jego albumy, „Garbage” z 1995 i „Version 2.0”. Garbage nagrał 6 albumów studyjnych, ostatni jak na razie, „Strange Little Birds” ukazał się w 2016 roku.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.