TOP 10 największych przebojów Queen

Aleksandra Degórska
11.07.2018 17:38
Queen|undefined Fot. Rex Features/EAST NEWS

Legendarny zespół Queen ma na swoim koncie wiele dużych hitów, które nadal wybrzmiewają w radiu.

Jest to jeden z najbardziej legendarnych grup rockowych w historii Wielkiej Brytanii. Zespół powstał w 1970 roku i w skład kapeli weszli Brian May, Roger Taylor, Freddie Mercury oraz John Deacon. Panowie bardzo się różnili charakterami, ale razem pracując stworzyli płyty, które zmieniły oblicze rocka. Początkowy okres działalności Queen to bardziej progresywne oblicze formacji, w której kompozytorsko realizowali się frontmen Freddie Mercury oraz gitarzysta Brian May.

To właśnie wtedy powstał takie znany przebój zespołu, jak „Bohemian Rhapsody”, który chociaż trwał ponad 6 minut to przebił się w radiu i odniósł międzynarodowy sukces. W późniejszych latach również perkusista Roger Taylor pokazał się od kompozytorskiej strony tworząc takie hity, jak np. „Radio Gaga” czy „A king of Magic”. Natomiast basista John Deacon najpóźniej zdecydował się na komponowanie, ale okazało się, że sprawdza się w tej roli naprawdę dobrze pisząc takie przeboje, jak chociażby „I Want to Break Free” czy chwytliwy „Another One Bites the Dust”.

Największe przeboje Queen

Zespół był mistrzem ballad oraz stadionowych hymnów. Queen potrafił również stworzyć ścieżkę dźwiękową do filmów, taneczne przeboje oraz ostre, rockowe utwory. Największe hity Queen znają dosłownie wszyscy, bo piosenki zespołu są ponadczasowe.

1. „Bohemian Rhapsody”

We wszelkich zestawieniach muzycznych to właśnie ten utwór plasuje się zawsze wysoko jeśli chodzi o legendarne, rockowe hity. 6-minutowa kompozycja „Bohemian Rhapsody” nie miała żadnych szans, żeby trafić do radiostacji, bo była po prostu za długa. Okazało się jednak, że Queen nic nie przeszkodzi w tym, żeby podbić stacje muzyczne. Utwór pochodzi z płyty „A Night at the Opera” z 1975 roku, która uważana jest za jedną z najlepszych w bogatej historii zespołu.

2. „Don't Stop Me Now”

Ten utwór powstał, gdy muzycy skończyli już z długimi włosami (oprócz Briana Maya), zdjęli glamrockowe wdzianka i powoli wchodzili w lata 80. z zupełnie innym podejściem do muzyki. Postanowili grać bardziej przystępnie i pierwsze takie starania słychać na płycie „Jazz” z 1978 roku. Krążek jest bardzo różnorodny, a najbardziej energetyczną piosenką jest właśnie „Don't Stop Me Now”, która stała się jednym z najpopularniejszych hitów zespołu.

3. „We Will Rock You”

Czy trzeba cokolwiek pisać o tym numerze? Zna go każdy, bo kawałek często powraca na sportowych imprezach - zresztą powstał, żeby publiczność na koncertach Queen mogła klaskać i śpiewać razem z zespołu. Cel został osiągnięty, a hit Queen „We Will Rock You” nadal świetnie się sprawdza na dużych wydarzeniach muzycznych czy sportowych.

4. „Under Pressure”

Jeden z najlepszych połączeń w muzyce - Queen i David Bowie. Brytyjski zespół nagrał tylko jeden utwór we współpracy z muzykiem z zewnątrz, ale zrobił to w naprawdę świetny sposób. Do spotkania doszło w 1981 roku w Montreux w Szwajcarii, gdy Queen nagrywał album „Hot Space”. Owocem jednodniowej sesji nagraniowej był singiel „Under Pressure”, który ukazał się 26 października 1981 roku i stał się znanym hitem.

5. „Another One Bites The Dust”

W tym kawałku słychać, że kompozytor utworu, basista John Deacon, miał słabość do funku. „Another One Bites The Dust” z płyty „The Game” stał się wielkim hitem, który sprzedał się w 7-milionowym nakładzie. Kawałek nadal jest wykonywany podczas koncertów Queen z wokalistą Adamem Lambertem.

6. „We Are The Champions”

Queen miał dużo wrogów, szczególnie wśród przedstawicieli mediów, którzy twierdzili, że muzycy zachowują się jak pawie i robią teatrzyk na scenie. Freddie Mercury i spółka pokazywała wszystkim środkowy palec i robiła swoje, bo fani przychodzili tłumnie na koncerty. Gdy Queen nagrał utwór  „We Are The Champions” media znowu zaczęły uważać, że panowie zadzierają nosa. Queen jednak się tym nie przejmował, a utwór stał się w konsekwencji wielkim przebojem brytyjskiej legendy.

7. „The Show Must Go On”

Legendarny już utwór pojawił się na ostatniej płycie nagranej za życia Freddiego Mercury'ego zatytułowanej „Innuendo”. Chociaż wokalista mocno podupadł na zdrowiu i nie był w stanie sam stać przy mikrofonie, to jego głos nadal brzmiał mocno i potrafił wycisnąć łzy u niejednej osoby.

8. „I Want to Break Free”

Do utworu Johna Deacona powstał ciekawy klip, w którym muzycy Queen wcielili się w postacie ze znanej opery mydlanej Coronation Street”. Tym samym Freddie pojawił się w seksownej, krótkiej spódniczce i zaczął odkurzać pokój, Roger Taylor grał młodą nastolatkę, a Brian May i John Deacon dorosłe kobiety. Nie zabrakło również scen z Baletem Królewskim w Londynie. Jest to jeden z najdroższych klipów Queen.

9. „Radio Gaga”

W latach 80. Queen nauczył się tworzyć chwytliwe, radiowe hity, które nadal można usłyszeć w radioodbiornikach. „Radio Gaga” czy wcześniej wspomniany utwór „I Want to Break Free” pochodzą z płyty „The Works” i są to zgrabne, popowe piosenki, które nadal świetnie sprawdzają się na koncertach Queen.

10. „A Kind of Magic”

W klipie do „A Kind of Magic” Freddie występuje w roli czarodzieja, który zamienia bezdomnych muzyków Queen na artystów z prawdziwego zdarzenia. Co więcej w teledysku pojawiły się animacje nawiązujące do okładki płyty „A Kind of Magic” i wideo jest jednym z najbardziej charakterystycznych w karierze brytyjskiej grupy. Numer napisał perkusista Roger Taylor, który miał słabość do popowych, szybko wpadających w ucho kawałków.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.