Varg Vikernes o 10 grach RPG, które ukształtowały Burzum

Jakub Gańko
24.01.2017 09:50
Varg Vikernes o 10 grach RPG, które ukształtowały Burzum Fot. kadr z wideo + Bóg Pejnta

Lider Burzum opowiedział o 10 grach role playing, które inspirowały twórczość jego solowego projektu. Jakie to tytuły?

A jednak, Varg Vikernes potrafi poruszać luźniejsze tematy niż swoja krwawa przeszłość, warunki w norweskich więzieniach i paralele między tolkienowskim Śródziemiem a najnowszą polityką zagraniczną. Tym razem na swoim oficjalnym kanale na YouTubie opowiedział o iście nerdowskiej rozrywce w postaci gier RPG.

Nie chodzi tu jednak o Baldur's Gate'a, Skyrima czy inne tytuły, które znamy z komputerów i konsol. Muzyk - jak na zapalonego entuzjastę fantasy przystało - poświęcił swoje nagranie papierowym grom role playing, które dopiero inspirowały swoich wirtualnych następców.

Jeśli myśleliście, że muzykę Burzum inspirował jedynie pobyt w więzieniu, morderstwa i palenie kościołów, okazuje się, że stały za nią również bardziej rozrywkowe elementy. Jak przyznaje sam Varg, rola gier RPG w kształtowaniu jego procesu twórczego jest nie do przecenienia.

Gry RPG wpływały na Burzum w co najmniej takim samym stopniu jak muzyka. Nie tylko miały one wpływ na nastrój, teksty i tematykę w nich poruszaną, lecz także pomogły mi ukształtować mojego własnego erpega. Doświadczenie wyniesione z gier, w które grałem, pomogło mi stworzyć mój idealny tytuł.

Na liście muzyka znalazły się m.in. takie tytuły jak szpiegowski Top Secret, uniwersalny system GURPS, który zaznajomił go z gatunkami, po jakie sam z siebie by nie sięgnął, czy legendarny RuneQuest studia Chaosium. Co do tego ostatniego Varg ma mieszane uczucia.

To był pierwszy system RPG, który rzeczywiście miał sens. Uwielbialiśmy go na poziomie intelektualnym, ale nienawidziliśmy na poziomie emocjonalnym. Nie dawał wcale tyle radości.

Zupełnie na odwrót Vikernes miał z jednym z najbardziej znanych erpegów w historii, Dungeons & Dragons. Mnóstwo czasu poświęcił też Warhammer Fantasy Roleplay. Pierwsza trójka na liście muzyka to wojenny Twilight 2000, Rolemaster i oczywiście Middle-Earth Role Playing osadzony w ulubionym przez lidera Burzum świecie J.R.R. Tolkiena.

Jeśli zaciekawił Was autorski system Varga Vikernesa, polecamy odwiedzić jego oficjalną stronę: myfarog.org.

Wideo z pełną listą gier RPG, które wpłynęły na muzykę Burzum, znajdziecie zaś poniżej:

A jaki jest Wasz ulubiony system RPG?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.