W Opolu odsłonięto mural Andrzeja Nowaka. Marek Piekarczyk zaśpiewał utwór TSA [ZDJĘCIA]

20.06.2022 11:57
Andrzej Nowak z TSA Fot. Romana Makówka / Antyradio.pl

Zobaczcie, jak prezentuje się mural poświęcony gitarzyście TSA, który był związany z Opolem.

4 stycznia 2022 roku zmarł Andrzej Nowak, założyciel zespołów TSA i Złe Psy. Muzyk był związany z Opolem i właśnie tam pojawił się specjalny mural upamiętniający zmarłego gitarzystę. Uroczystość odsłonięcia grafiki zaplanowano na pierwszy dzień 59. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Co więcej, podczas uroczystości pojawili się Marek Piekarczyk oraz Jacek Kasprzyk, którzy wspólnie wykonali utwór TSA "Chodzą ludzie" razem z chórem Politechniki Opolskiej.

Polecamy

W Opolu odsłonięto mural Andrzeja Nowaka. Marek Piekarczyk zaśpiewał utwór TSA [ZDJĘCIA]

Odsłonięcie muralu odbyło się w piątek, 17 czerwca na ulicy Ściegiennego 7a. Jest to już trzeci tego typu muzyczny mural w mieście - wcześniej pojawiły się grafiki z Anną Jantar i Krzysztofem Krawczykiem. Mural Nowaka powstał w ramach projektu Szlak Opolskich Murali i autorem najnowszej grafiki jest Michał Węgrzyn. Zobaczcie, jak prezentuje się mural poświęcony muzykowi TSA.

Polecamy

Redakcja Antyradio.pl porozmawiała ze Zdzisławem Wiatrem, profesorem Nadzwyczajnym w Instytucie Plastyki Akademii im. J. Długosza w Częstochowie. Prywatnie był jednym z najbliższych przyjaciół muzyka oraz grał w pierwszym składzie TSA. Dla niego pojawienie się muralu Andrzeja Nowaka to wyjątkowe wydarzenie.

Odsłaniany w Opolu mural, poświęcony pamięci charyzmatycznego człowieka, artysty i mojego najbliższego przyjaciela Andrzeja Nowaka odbieram jako potrzebę zaznaczenia pamięci. Z wielką radością odbieram starania i determinację Jacka Kasprzyka (Złe Psy) oraz prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, które doprowadziły do powstania godnej formy upamiętnienia Andrzeja. Samo dzieło, jego skala oraz artystyczna forma wykonania fantastycznie wpisują się w poetykę jego twórczości. Ten mural po prostu gra. Graj Andrzej w naszej pamięci.

Na oficjalnym odsłonięciu muralu nie zabrakło muzycznego akcentu - pod samym muralem Jacek Kasprzyk z zespołu Złe Psy zagrał z Markiem Piekarczykiem oraz chórem Politechniki Opolskiej utwór TSA "Chodzą ludzie".

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.