Wódka vs. Ghost 1:0. Zespół przegrał spór o prawa autorskie

28.12.2020 12:08
Ghost Fot. Romana Makówka/Antyradio.pl

Konflikt grupy Ghost i twórców wódki o tej samej nazwie zakończony. Muzycy przegrali spór o prawa autorskie.

Prawa autorskie to bardzo ważna i delikatna sprawa w branży muzycznej. Spory o plagiaty czy możliwość używania nazwy kapel po jej rozpadzie są tutaj na porządku dziennym i bywają bardzo trudne do rozstrzygnięcia. Z sytuacją walki o prawa do swojego znaku towarowego zmierzyła się ostatnio grupa Ghost.

Jak czytamy na portalu metalsucks.net, Tobias Forge - lider formacji Ghost jakiś czas temu złożył pozew przeciwko brytyjskiej firmie alkoholowej odpowiedzialnej za produkcję wódki "Ghost". Wyrok w sprawie zapadł w ostatnich dniach grudnia.

Ghost przegrał spór o prawa autorskie z producentami wódki

Zespół zarzucił producentowi naruszenie praw do posiadanego przez nich znaku towarowego. Alkohol jest sprzedawany w całej Europie pod nazwą kapeli, a na butelce widzimy różne wersje czaszki, która może kojarzyć się z rockowym środowiskiem.

Polecamy

Szwedzki sąd uznał jednak, że roszczenia Ghost są bezpodstawne i oddalił sprawę. Producent wódki dalej może używać nazwy na swoich etykietach. Rzecznik firmy alkoholowej produkującej "Ghost" stwierdził:

Cieszymy się, że sędzia zauważył, że Tobias chciał jedynie nakarmić swoje ego i odrzucił jego absurdalne zarzuty. Wracamy do dobrej wódki i dobrych czasów.

Producent wódki "Ghost" podkreślał, że ich produkt w żaden sposób nie wykorzystuje wizerunku zespołu do promocji. Oprócz tego zauważył, że słowo "duch" jest szeroko rozumiane i używane od wieków w wielu kontekstach.

Wódka vs. Ghost 1:0. Argumenty sądu

Sąd zauważył, że spółka Tobiasa Forge'a zarejestrowała znak towarowy dla napojów alkoholowych w 2013 roku, jednak nie użyła go w ciągu pięciu lat, czego wymaga prawo. Wódka "Ghost" pojawiła się natomiast w 2015 roku.

Oprócz tego specjaliści zajmujący się sporami patentowymi orzekli, że istnieją duże wizualne różnice między charakterystyką grafik związanych z zespołem, a tych używanych przez producentów wódki. Po szczegółowej analizie i porównaniu obu znaków towarowych sąd stwierdził, że przeciętny konsument nie powinien mieć problemu nawet z pobieżnym rozróżnieniem produktów.

Według sądu nie istnieje ryzyko, że odbiorcy uznają, że produkty muzyków i producentów wódki pochodzą od tej samej firmy lub przedsiębiorstw powiązanych finansowo. Zatem wódka "Ghost" nie narusza znaku towarowego metalowców.

Polecamy
Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.