Wokalistę Toola wkurza filmowanie koncertów komórkami

Maciej Koprowicz
19.07.2017 11:21
Wokalistę Toola wkurza filmowanie koncertów komórkami Fot. kadr z wideo

Maynard James Keenan nie rozumie ludzi, którzy przychodzą na koncerty i je filmują komórkami. Jego zdaniem ten nowy zwyczaj zabija starą tradycję.

Dawniej na koncert rockowy przynosiło się zapalniczki. Dziś trudno sobie go wyobrazić bez setek telefonów komórkowych uniesionych w górę przez fanów. Każdy chce zabrać ze sobą do domu kawałek show, pokazywać go znajomym, a najlepiej pochwalić się nim na Facebooku czy Instagramie. Niektórzy nagrywają nawet całość występu ulubionego artysty, by móc potem przeżywać emocje koncertu, kiedy tylko dusza zapragnie.

Wokalista Toola jest zdecydowanie przeciwny tej nowej modzie, która pojawiła się wraz z popularnością komórek z wbudowanym wideo i smartfonów. W radiowym wywiadzie dla Joe Rogana przyznał, że jest bardzo „zirytowany” filmowaniem występów. Ale nie chodzi wcale o to, że widok setek komórek na widowni przeszkadza mu w śpiewaniu. Maynard James Keenan widzi w filmowaniu zagrożenie dla… tradycji ustnej. Jego zdaniem skupianie się na rejestrowaniu występu komórką rozprasza uwagę, przez co nie można zapamiętać show tak, jak należy. Porównał koncert do polowania, a filmiki do myśliwskich opowieści:

Trzymam się storytellingu – umiejętności opisania przyjaciołom tego, co widziałeś, siedząc wokoło ogniska po dobrym, długim dniu polowania. Kiedy opowiadasz historie o łowach, te wszystkie historie rodzinne, o swoim dziadku, wspomnienia twojego pradziadka, nie zapisujesz tego. Tradycja każe ci zapamiętać wszystkie szczegóły tego, co widziałeś oraz umieć wyjaśnić i rozbudować je, kiedy będziesz je wspominał. Ale gdy nie masz zdolności chłonięcia tego, co widzisz, jeśli polegasz na telefonie, by zapisywał historie za ciebie… Przede wszystkim, nigdy nie uda ci się tak zarejestrować show, by nagranie przedstawiało to, co zobaczyłeś na własne oczy, ani nie zapiszesz tam powodu, dla którego tam się nie znalazłeś. To może działać jako coś w rodzaju pocztówki. Ale bądźcie obecni! Bądźcie tam razem z ludźmi, którzy przyszli zobaczyć koncert. To o wiele ważniejsze.

Maynard zwrócił też uwagę, że nagrywanie występu może przeszkadzać innym widzom w jego właściwym przeżywaniu.

Poza tym, być może osoba stojąca za tobą naprawdę się cieszy koncertem, ale twój gówniany telefon stoi jej na drodze.

Wokalista znany jest ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi pod adresem fanów. Tych, którzy Toola traktują poważniej, niż jego inne projekty nazwał opóźnionymi. Zdarzyło mu się nawet zaatakować natarczywego widza na scenie. Zobaczcie zestawienie innych muzyków, którzy gniewnie reagowali na swoich fanów.

 

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.