Zamach na koncercie Eagles Of Death Metal w Paryżu

Michał Miernik
14.11.2015 09:48
Zamach na koncercie Eagles Of Death Metal w Paryżu Fot. AP/FOTOLINK/ East News

Ponad 100 osób poniosło śmierć w wyniku ataku terrorystycznego w stolicy Francji. Jednym z celów zamachowców została sala koncertowa Bataclan, w której odbywał się koncert Eagles Of Death Metal - moment wtargnięcia terrorystów na salę został uwieczniony telefonem komórkowym.

Według najnowszych informacji w wyniku ataku terrorystycznego na klub Bataclan śmierć poniosło 118 osób. Gdy napastnicy weszli na salę, zgromadzeni w niej ludzie położyli się na podłodze i zakryli rękami głowy. Jeden z naocznych świadków całego zdarzenia, Julien Pearce, który w momencie wtargnięcia zamachowców znajdował się blisko sceny tak relacjonował wydarzenia:

Zobaczyłem dwóch ludzi. Byli bardzo spokojni i zdeterminowani. Zaczęli strzelać do leżących. Obaj mieli na sobie czarne uniformy. Nie mieli masek. Jeden z nich mógł mieć nie więcej niż 25 lat. Mieli karabiny Kałasznikow. Strzelali do nas jak do kaczek. To była po prostu krwawa rzeźnia. Trzy lub cztery razy zdążyli przeładować broń. Nie krzyczeli, po prostu strzelali do ludzi na podłodze.

Moment przerwania koncertu przez napastników został uwieczniony przez jednego z uczestników za pomocą telefonu komórkowego. Słyszymy na nim pierwsze strzały i widzimy reakcję członków grupy:

Inni świadkowie twierdzą, że terroryści wznosili okrzyki „Allah akbar” (arab. Bóg jest wielki), a winą za atak obarczyli prezydenta Francji Francois Hollande’a, który podjął decyzję o wysłaniu wojsk francuskich do Syrii.

Żona Juliana Dorio (perkusisty zespołu) powiedziała Washington Post, że wszyscy członkowie Eagles Of Death Metal są bezpieczni, ponieważ terroryści pozwolili im opuścić salę. Kilkoro ludzi z ekipy koncertowej zostało jednak zatrzymanych jako zakładnicy. Kilka godzin po ataku członkowie grupy napisali na swoim Facebooku:

Nadal staramy się ustalić, czy wszyscy członkowie naszego zespołu i ekipy są bezpieczni. Nasze myśli są ze wszystkimi, których dotyczy ta tragiczna sytuacja.

Liczba ofiar prawie na pewno jeszcze wzrośnie - rannych zostało ponad 200 osób, z czego około 80 znajduje się w stanie ciężkim. Siły bezpieczeństwa przeprowadziły szturm na Bataclan, w wyniku którego zginęło czterech terrorystów. Trzech z nich wysadziło się w powietrze, używając tzw. pasów szahida z ładunkami wybuchowymi.

Inne zamachy w Paryżu

Atak podczas koncertu Eagles Of Death Metal nie był jedynym, do którego doszło tego wieczora w Paryżu. Co najmniej 4 osoby (w tym 3 terrorystów) zginęło w okolicach stadionu Stade De France w podparyskim St. Denis, na którym odbywał się towarzyski mecz Francja - Niemcy. Na stadionie było słychać odgłosy wybuchów, a obecni na meczu kibice zgromadzili się na murawie. Z trybun ewakuowano prezydenta Francois Hollande'a, który następnie na specjalnym posiedzeniu rządu zadecydował o zamknięciu granic.

Łącznie do ataków terrorystycznych doszło w sześciu miejscach Paryża - oprócz klubu Bataclan i stadionu Stade De France także między innymi w restauracji „Mała Kambodża” w 10. dzielnicy. Na stronie radiozet.pl prowadzona jest relacja na żywo - tam przeczytacie najświeższe informacje dotyczące tragedii w Paryżu.

Kondolencje z całego świata

Zamach został potępiony przez polityków z całego świata. Znane obiekty są podświetlane w kolorach narodowych Francji - między innymi pomnik Chrystusa w Rio De Janeiro, Ratusz w San Francisco oraz iglica na nowym World Trade Center w Nowym Jorku. Wieża Eiffela natomiast, zazwyczaj widoczna z daleka, obecnie ma wyłączone oświetlenie.

Na zamach podczas koncertu Eagles Of Death Metal zareagował także świat rocka. Głównie za pomocą Twittera muzycy przesyłają swoje wyrazy solidarności z ofiarami i ich rodzinami:

Godsmack: „Nasze myśli są ze wszystkimi w Paryżu. To okropne i bardzo smutne”.

foto: twitter.com Fot. foto: twitter.com

Kiss: „Do ludzi we Francji: Te okropne wydarzenia bardzo nas zasmucają. Modlimy się za Was w czasie tej tragedii”.

foto: twitter.com Fot. foto: twitter.com

Killswitch Engage: „Paryżu, nasze myśli są z Wami…”.

foto: twitter.com Fot. foto: twitter.com

Cradle Of Filth: „Nasze myśli są z tymi w Paryżu”.

foto: twitter.com Fot. foto: twitter.com

Zespół Eagles Of Death Metal ma wystąpić w Polsce 28 listopada 2015 roku. Na razie nie wiadomo, czy w wyniku ostatnich wydarzeń grupa będzie kontynuować swoją trasę koncertową.

Michał Miernik Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.