Zobacz teledysk, który powstał dzięki nauce o obrazowaniu dźwięku

Aleksandra Degórska
04.07.2017 10:26
Zobacz teledysk, który powstał dzięki nauce o obrazowaniu dźwięku Fot. kadr z wideo

Katowiccy artyści postanowili wykorzystać cymatykę w celu stworzenia ciekawego teledysku. Tym sposobem w teledysku widać unoszące się do góry krople wody czy zamarzające rośliny.

You Know What band to młody zespół z Katowic, który porusza się w stylistyce instrumentalnego rocka progresywnego. Kapela wydała debiutancki album „Twenty Hidden Bodies”, który jest opowieścią zbudowaną na podstawie zapisków psychiatry dr Ezry Vitkina. 

Zespół właśnie podzielił się teledyskiem do kompozycji „Cave”, który stworzono posługując się nauką o obrazowaniu dźwięku cymatyki sprowadzającej się do kontrolowania płynów lub pyłów za pomocą dźwięków. Jest to nauka stworzona przez Ersta Chladniego, autora książki „Odkrycia w teorii dźwięku” z 1787 roku.

Obejrzyjcie zatem ten klip:

Perkusista Milan Rabij tak opowiedział o tym klipie:

W teledysku „You Know What” użyto zarówno ujęć, gdzie woda wprawiana jest w ruch za pomocą głośnika napędzanego słyszanym w utworze syntezatorem, jak i zdjęć, gdy trzeba było zsynchronizować prędkość kamery z częstotliwością dźwięku, by krople wędrowały w górę. Pozostałe ujęcia zamarzania czy wpadającej do wody „krwi” były już bardzo proste.

Ekipa z Shoshana Studios wraz z Milanem,liderem zespołu, spędziła nad filmem niemal pół roku. Ważną rolę w powstaniu tego klipu odgrał Andrzeja Komorowskiego. Teledysk bazuje na jednym z rozdziałów książki opartej o zapiski dr Ezry Vitkina. Można ją pobrać ze strony zespołu.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.