Kolejny skandal z Måneskin. Zwycięzca Eurowizji nagrał plagiat?

09.06.2021 12:32
Maneskin Fot. materiały prasowe Sony Music Polska

Czy "Zitti e buoni" to plagiat? To właśnie z tym utworem Måneskin wygrał na festiwalu w San Remo oraz na Eurowizji.

Zwycięzcą Eurowizji w Rotterdamie został włoski, rockowy zespół Måneskin z piosenką "Zitti e buoni". Tuż po zakończeniu imprezy wybuchł mały skandal z kapelą w roli głównej, której zarzucono przyjmowanie narkotyków na backstage'u. Okazało się, że test na obecność narkotyków był negatywny. Miesiąc po wydarzeniu pojawiły się kolejne kontrowersje wokół kapeli.

Polecamy

Kolejny skandal z Måneskin. Zwycięzca Eurowizji nagrał plagiat?

Jak podaje portal eurowizja.org, włoskiej kapeli zarzucono stworzenie plagiatu. Zwycięski utwór "Zitti e buoni" ma być podobny do piosenki "You want it, you’ve got it" holenderskiego zespołu The Vendettas. Utwór powstał w 1994 roku.

Okazuje się, że Joris Linssen, lider The Vendettas, w programie RTL 4 zasugerował, że piosenki są do siebie podobne. Jednocześnie wyznał, że nie posądza Włochów o plagiat, bo piosenka "You want it, you've got it" powstała, gdy jeszcze nie było ich na świecie. Dodał jednak, że Måneskin niejednokrotnie stwierdzał, że "rock'n'roll nigdy nie umrze". Posłuchajcie obu kawałków i oceńcie, czy doszło do plagiatu:

Jak podaje eurowizja.org, nie jest to pierwszy zarzut o plagiat skierowany w stronę włoskiej kapeli i piosenki "Zitti e buoni". Gdy Måneskin wystąpił na festiwalu w San Remo pojawiły się głosy, że kapela splagiatowała utwór "F.D.T" z repertuaru Anthony'ego Laszlo. Wytwórnia i telewizja RATI po analizie utworu wykluczyły, by doszło do plagiatu.

Polecamy
Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.