Na warszawskim Ursynowie powstał ogromny mural na cześć Krzysztofa Krawczyka [ZDJĘCIA]

13.04.2023 14:22
Na warszawskim Ursynowie powstał ogromny mural na cześć Krzysztofa Krawczyka [ZDJĘCIA] Fot. VIPHOTO/East News

Nowy obraz powstał przy ul. Barwnej 8. Artysta spogląda na nim w stronę bloku przy ul. Pięciolinii, gdzie kiedyś mieszkał. 12 kwietnia 2023 roku odbyło się oficjalne odsłonięcie muralu. 

Na Ursynowie w Warszawie powstał mural na cześć Krzysztofa Krawczyka

"Witamy na Ursynowie" - to tytuł jednej z piosenek Krzysztofa Krawczyka. Taki też jest napis na muralu poświęconemu wokaliście, gitarzyście i kompozytorowi, któremu towarzyszy fragment tekstu: "To nasze osiedle jasne, wesołe dziś Twoim domem jest".

Polecamy

Podczas oficjalnej uroczystości związanej z odsłonięciem dzieła poświęconego artyście wypowiedzieli się ludzie związani z Krawczykiem, a także burmistrz Ursynowa, Robert Kempa:

Zależało nam na tym, aby podkreślić związek Krzysztofa Krawczyka z dzielnicą, bo tutaj mieszkał i myślę, że mu się nasza dzielnica podobała. Swoje piosenki o Ursynowie pisał wiele lat temu, a nadal jest to fantastyczna dzielnica do życia. I to się nie zmieniło.
Mural.K.K1 Fot. materiały prasowe/Urząd Dzielnicy Ursynów

Swoją przygodę z Ursynowem Krzysztof Krawczyk rozpoczął pod koniec lat 70-tych. Jak wspominał Andrzej Kosmala, przyjaciel i manager artysty.  

Na Ursynowie mieszkało wielu artystów w tamtym czasie. To było bardzo modne, aby dostać mieszkanie w tej dzielnicy. Nieopodal Krzysztofa mieszkał na przykład kompozytor Wojciech Trzciński. Pamiętam jak na ul. Pięciolinii 10 siedzieli razem z Krzysztofem na podłodze i komponowali przeboje.

Krzysztof Krawczyk w latach 80-tych wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Ale wrócił znowu na Ursynów. Jak wspominała Ewa Krawczyk, wdowa po artyście:

Na Ursynowie wydarzyło się wiele ważnych rzeczy, m.in. nasz ślub kościelny, chrzest syna Krzysztofa, pierwszy sylwester spędzony w gronie znajomych, podczas którego Krzysztof nie występował na scenie.
Mural.K.K Fot. materiały prasowe/Urząd Dzielnicy Ursynów

Urząd Dzielnicy Ursynów ogłosił konkurs na opracowanie projektu muralu, który wygrała firma Nietak – Malowanie Artystyczne Łukasz Zasadni. 

Na przestrzeni ostatnich lat muralami byli honorowani inni znani polscy artyści, jak np. Kora, czy aktorka Anna Przybylska. 

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.