Queen to pionierzy thrash metalu? Brian May odpowiada: "Poszliśmy na całość"

17.02.2023 16:33
Brian May z Queen Fot. Luca Ortolani/Cover Images/East News

Zastanawialiście się kiedyś nad tym? Okazuje się, że niektórzy fani Queen stawiają taką tezę o początkach thrash metalu. Co na to Brian May?

Czy Queen był pionierem thrash metalu? Okazuje się, że niektórzy fani zespołu tak właśnie uważają ze względu na utwór "Stone Cold Crazy", który pojawił się na płycie "Sheer Heart Attack" w 1974 roku, ale powstał zdecydowanie wcześniej. Sprawę skomentował sam Brian May.

Polecamy

Queen to pionierzy thrash metalu? Brian May odpowiada: "Poszliśmy na całość"

Brian May w rozmowie z Guitar World zdradził, że utwór "Stone ColdCrazy", który mocno różni się od pozostałych utworów Queen, powstał zdecydowanie wcześniej niż pozostałe piosenki z "Sheer Heart Attack":

To była jedna z pierwszych piosenek, które kiedykolwiek graliśmy razem, więc to ciekawe, że wcześniej nie trafiła na płytę, dopiero na trzeci album. To dość nietypowe, prawda? Myślę, że graliśmy "Stone Cold Crazy" na naszych pierwszych koncertach.

Polecamy

Gitarzysta Queen dodał:

Oryginalna wersja brzmiała jak wiele innych rzeczy, które były w tamtym czasie i miały dość łatwy riff. Na początku utwór nie miał takiego rytmu. Pomyślałem: "Ten tekst jest trochę szalony, więc muzyka też powinna być szalona", więc stworzyłem ten riff, o którym ludzie mówią mi, że to narodziny thrash metalu czy coś takiego! Nic mi o tym nie wiadomo, ale było to wówczas nietypowe, żeby grać w takim tempie.

Brian May mile wspomina ten utwór, który dał muzykom wiele frajdy:

Nie sądzę, żebyśmy traktowali utwór jako coś poważnego, być może dlatego piosenka znalazła się dopiero na trzecim albumie, ale jest fajna i ciężka. Wciąż pamiętam, jak pracowałem nad ostateczną wersją i była ona szybsza niż kiedykolwiek - po prostu poszliśmy na całość! Było w tym dużo adrenaliny: "Zróbmy to!".

Lata później Metallica złożyła muzyczny hołd dla Queen i nagrała swoją wersję "Stone Cold Crazy". Muzycy Mety często podają brytyjski zespół jako swoją inspirację, więc Queen w pewien sposób przyczynił się do powstania thrash metalu, chociaż raczej mało kto wskaże ich jako pierwszą myśl, jeśli chodzi o wczesne lata thrashu

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.