The Beatles wyda swój ostatni utwór. AI pomogło w jego ukończeniu

14.06.2023 17:14
The Beatles Fot. Harry Hammond/Victoria and Albert Museum/East News

Paul McCartney zdradził, że niedługo ukaże się nowy/stary utwór The Beatles. Wszystko dzięki sztucznej inteligencji. 

Takiej informacji chyba nikt się nie spodziewał. Wydawałoby się, że rozdział The Beatles jest zamknięty, ale nic bardziej mylnego! Paul McCartney wyznał, że dzięki sztucznej inteligencji udało się stworzyć ostatni utwór Beatlesów, który poznamy jeszcze w tym roku.

Al pomogło ukończyć ostatni utwór The Beatles. Kiedy premiera?

Jak podaje PAP, Paul McCartney w wywiadzie dla Radio 4 brytyjskiego nadawcy BBC opowiedział o nowym/starym utworze The Beatles:

Przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji stworzyliśmy "ostatnią" piosenkę Beatlesów, udało nam się wyciągnąć ze starych nagrań wokal Johna Lennona, aby utwór był kompletny.

Utwór został ukończony i ma się pojawić w tym roku - nie podał jednak tytułu piosenki. Jak twierdzi BBC - będzie to kompozycja Lennona z 1978 roku "Now And Then".

W 1995 r. utwór ten był rozpatrywany jako "piosenka zjednoczeniowa" Beatlesów, kiedy kompilowali oni album Anthology 1, na którym zawarto rzadkie nagrania zespołu. McCartney otrzymał demo "Now And Then" od wdowy po Lennonie Yoko Ono. Była to jedna z kilku piosenek nagranych na kasecie, opisanej jako "Dla Paula", jaką Lennon stworzył krótko przed swoją śmiercią w 1980 r. Dwa utwory zawarte na tej kasecie zostały wydane w 1995 i 1996 r. jako nowy materiał Beatlesów. Zespół próbował także nagrać wówczas "Now And Then", ale sesja została szybko przerwana.

Jak podaje PAP, reżyser Peter Jackson nakręcił w 2021 r. serial dokumentalny o grupie The Beatles pt. "Get Back". Podczas pracy nad filmem montażysta Emile de la Rey nauczył komputery rozpoznawać głosy członków zespołu i oddzielać je od dźwięków w tle oraz od instrumentów, aby wydobyć czysty dźwięk. Dzięki temu samemu procesowi McCartney zaśpiewał "duet" z Lennonem podczas swojej ostatniej trasy koncertowej.

Jackson "był w stanie wydobyć głos Johna z niewielkiej kasety" - powiedział McCartney w wywiadzie dla Radia 4.

Przyznał jednak, że niektóre zastosowania sztucznej inteligencji są dla niego powodem do niepokoju.

Nie korzystam tak często z internetu, ale ludzie mówią mi: "Jest takie nagranie, w którym John śpiewa jedną z moich piosenek", ale wiecie, to tylko sztuczna inteligencja". To trochę przerażające, ale i ekscytujące, bo to jest przyszłość. Po prostu musimy zobaczyć, dokąd to nas zaprowadzi.

Po więcej informacji zachęcamy was do odwiedzenia naszego Facebooka oraz Instagrama.

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.