„Kler”: Utwór Kultu i grzeszni księża w zwiastunie nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego

Natalia Hluzow
06.08.2018 17:44
„Kler”: Utwór Kultu i grzeszni księża w zwiastunie nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego Fot. kadr ze zwiastuna filmu "Kler"

Dystrybutor najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego pt. „Kler” prezentuje pierwszy zwiastun produkcji, a w nim - przedstawicieli Kościoła katolickiego, którym nie jest obce absolutnie nic co ludzkie.

Po ogromnych sukcesach artystycznych „Wołynia”, „Róży”, „Domu złego” czy „Wesela” Wojciech Smarzowski powraca z nowym filmem, w którym tym razem postanowił wnikliwie przyjrzeć się Kościołowi katolickiemu. Jak zapowiadają twórcy, Smarzowski w „Klerze” zaprezentuje tę instytucję „od strony zakrystii”, po raz kolejny rzucając światło na tematy niewygodne, trudne i często zamiatane pod dywan. 

Historia polskiego kleru zostanie zaprezentowana przez pryzmat losów trójki księży oraz zwierzchnika jednego z nich. Lisowski (Jacek Braciak) robi karierę w kurii w wielkim mieście, marząc o Watykanie. Na jego drodze stoi jednak arcybiskup Mordowicz (Janusz Gajos), pławiący się w luksusach dostojnik kościelny, który używa politycznych wpływów, by zbudować największe sanktuarium w Polsce. Kukuła (Arkadiusz Jakubik) pomimo swojej żarliwej wiary, z dnia na dzień coraz bardziej traci wiarę w swoich parafian. Natomiast Trybus (Robert Więckiewicz) jako wiejski proboszcz w małej, ubogiej miejscowości, coraz częściej ulega przyziemnym pokusom.

kler Fot. foto: kadr z wideo

Choć przedstawieni w filmie księża na co dzień kroczą zupełnie innymi życiowymi ścieżkami, wiąże ich tragiczne wydarzenie sprzed lat. Duchowni spotykają się w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem wyszli cało, czcząc w ten sposób fakt, że zostali ocaleni. Zwiastun filmu „Kler” zapowiada, że ich losy połączą się po raz kolejny, a to, co ich czeka, będzie miało ogromny wpływ na życie każdego z nich.

„Kler” - zwiastun filmu Wojtka Smarzowskiego

W pierwszym oficjalnym zwiastunie filmu „Kler” możemy przyjrzeć się postaciom granym przez Janusza Gajosa, Roberta Więckiewicza, Arkadiusza Jakubika i Jacka Braciaka ze wszystkimi ich przywarami i grzechami, które zdecydowanie nie przeszkadzają im w codziennym pełnieniu posługi kapłańskiej. W tle słyszymy natomiast intrygującą ścieżkę dźwiękową, która przechodzi od „Maria ma syna” Kultu, przez przaśne „Hej Sokoły!”, po „unowocześnione” fragmenty liturgii. 

ZWIASTUN FILMU „KLER” ZOSTAŁ USUNIĘTY Z SIECI. NOWY TRAILER POJAWI SIĘ 08 SIERPNIA 2018.

Prócz wspomnianych wyżej gwiazd polskiego kina, w nowym filmie Smarzowskiego wystąpią także: Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Izabela Kuna, Robert Wabich, Rafał Mohr i Henryk Talar. 

„Kler” znalazł się w oficjalnej selekcji konkursu głównego 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie będzie miał swoją festiwalową premierę. Do kin w całej Polsce trafi natomiast 28 września 2018 roku.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.