06.08.2018 17:44

„Kler”: Utwór Kultu i grzeszni księża w zwiastunie nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego

Dystrybutor najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego pt. „Kler” prezentuje pierwszy zwiastun produkcji, a w nim - przedstawicieli Kościoła katolickiego, którym nie jest obce absolutnie nic co ludzkie.

Kler Wojciecha Smarzowskiego zwiastun
foto: kadr ze zwiastuna filmu "Kler"

Po ogromnych sukcesach artystycznych „Wołynia”, „Róży”, „Domu złego” czy „Wesela” Wojciech Smarzowski powraca z nowym filmem, w którym tym razem postanowił wnikliwie przyjrzeć się Kościołowi katolickiemu. Jak zapowiadają twórcy, Smarzowski w „Klerze” zaprezentuje tę instytucję „od strony zakrystii”, po raz kolejny rzucając światło na tematy niewygodne, trudne i często zamiatane pod dywan. 

Historia polskiego kleru zostanie zaprezentowana przez pryzmat losów trójki księży oraz zwierzchnika jednego z nich. Lisowski (Jacek Braciak) robi karierę w kurii w wielkim mieście, marząc o Watykanie. Na jego drodze stoi jednak arcybiskup Mordowicz (Janusz Gajos), pławiący się w luksusach dostojnik kościelny, który używa politycznych wpływów, by zbudować największe sanktuarium w Polsce. Kukuła (Arkadiusz Jakubik) pomimo swojej żarliwej wiary, z dnia na dzień coraz bardziej traci wiarę w swoich parafian. Natomiast Trybus (Robert Więckiewicz) jako wiejski proboszcz w małej, ubogiej miejscowości, coraz częściej ulega przyziemnym pokusom.

Kler Wojciecha Smarzowskiego zwiastun

Choć przedstawieni w filmie księża na co dzień kroczą zupełnie innymi życiowymi ścieżkami, wiąże ich tragiczne wydarzenie sprzed lat. Duchowni spotykają się w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem wyszli cało, czcząc w ten sposób fakt, że zostali ocaleni. Zwiastun filmu „Kler” zapowiada, że ich losy połączą się po raz kolejny, a to, co ich czeka, będzie miało ogromny wpływ na życie każdego z nich.

„Kler” - zwiastun filmu Wojtka Smarzowskiego

W pierwszym oficjalnym zwiastunie filmu „Kler” możemy przyjrzeć się postaciom granym przez Janusza Gajosa, Roberta Więckiewicza, Arkadiusza Jakubika i Jacka Braciaka ze wszystkimi ich przywarami i grzechami, które zdecydowanie nie przeszkadzają im w codziennym pełnieniu posługi kapłańskiej. W tle słyszymy natomiast intrygującą ścieżkę dźwiękową, która przechodzi od „Maria ma syna” Kultu, przez przaśne „Hej Sokoły!”, po „unowocześnione” fragmenty liturgii. 

ZWIASTUN FILMU „KLER” ZOSTAŁ USUNIĘTY Z SIECI. NOWY TRAILER POJAWI SIĘ 08 SIERPNIA 2018.

Prócz wspomnianych wyżej gwiazd polskiego kina, w nowym filmie Smarzowskiego wystąpią także: Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Izabela Kuna, Robert Wabich, Rafał Mohr i Henryk Talar. 

„Kler” znalazł się w oficjalnej selekcji konkursu głównego 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie będzie miał swoją festiwalową premierę. Do kin w całej Polsce trafi natomiast 28 września 2018 roku.

Natalia Hluzow
Tagi: News Zwiastuny Wojciech Smarzowski polskie filmy Kler