Które przerwane seriale są najbardziej kultowe?

Robert Skowronski
04.10.2016 10:42
Które przerwane seriale są najbardziej kultowe? Fot. kadr z filmu + logo IMDb

Wielu wielkich artystów było docenianych dopiero po swojej śmierci. Tak też się działo z niektórymi serialami.

Część z telewizyjnych serii cieszy się obecnie statusem kultowych, ale gdy były wyświetlane niekoniecznie przyciągały do siebie rzesze widzów, przez co umarły śmiercią naturalną. Dopiero z czasem zostają one odkryte, rośnie baza fanów, którzy wykupują kolejne gadżety związane z daną produkcją. Powstają tez konwenty poświęcone tylko jednemu tytułowi i podobne akcje.

Serwis Priceonomics.com zbadał na podstawie danych z IMDb, które ze skasowanych seriali to dziś największe obiekty kultu. Pod uwagę brano kilka czynników:

  • serial musiał zostać zawieszony po trzech lub mniej sezonach
  • ostatni odcinek musiał być wyemitowany nie później niż w 2013 roku
  • serial musiał być nadawany w tzw. prime timie
  • serial musiał pierwotnie pojawić się w amerykańskiej telewizji

A oto jak prezentuje się zestawienie najbardziej kultowych seriali, których żywot zakończył się zbyt wcześnie:

image02 Fot. foto: priceonomics.com

Obecnie żyjemy wczasach kiedy Netflix i Hulu dostarczają nam tylu seriali ile tylko dusza zapragnie. Odcinkowe historie cieszą się większym powodzeniem niż kiedykolwiek wcześniej. To jednak nowa rzecz, z którą nie można się było spotkać w przeszłości.

Najgłówniejszym czynnikiem pozwalającym na stworzenie powyższego zestawienia było to ile osób oceniło go na IMDb. Wygrał „Firefly”, choć seria zakończyła się na zaledwie 14 odcinkach, z czego ostatni był przedstawiony widzom w 2003 roku. To też czyni go 37. najczęściej ocenianym serialem na IMDb w całej historii. Wyprzedza go „Rodzina Soprano” i „Prawo ulicy”. Z kolei najbardziej popularnym seriami w ogóle są „Gra o tron”, „Breaking Bad” i „The Walking Dead”.

„Firefly” to zasługa przyszłego twórcy „Avengers”, Jossa Whedona. Pomimo tego, że serial nie istnieje już od 13 lat to wciąż aktualizowane są poświęcone mu fanowskie strony, a także te znajdujące się na Wikipedii. Oto jak prezentuje się „Firefly” pod względem liczby ocen w stosunku do innych seriali, których żywot zakończył się najpóźniej po trzecim sezonie:

image03 Fot. foto: priceonomics.com

Co interesujące jedynym serialem na liście pochodzącym sprzed XXI wieku jest „Twin Peaks”. Produkcja Davida Lyncha powróci ponownie na ekrany, za sprawą przygotowywanej przez reżysera nowej odsłony. Na ekranie oprócz znanych z oryginału aktorów pojawią się m.in. Eddie Vedder i Trent Reznor.

Głębsza analiza wykazała także, że 11 z 20 przedstawionych seriali wpisuje się w gatunek science fiction lub historia na ekranie ściśle wiązała się z jakąś mroczną tajemnicą. Jedyną komediową serią w zestawieniu jest „Luzaki i kujony”. Cykl z Sethem Rogenem i Jamesem Franco nadawano od 1999 do 2000 roku.

Jeżeli interesują Was inne badania dotyczące seriali to dowiedzcie się, którzy widzowie telewizyjnych produkcji są najatrakcyjniejsi dla płci przeciwnej.

Które seriale są dla Was kultowe?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.