25.03.2016 09:59

Mężczyzna aresztowany za niezwrócenie filmu na VHS przez 14 lat

Z głowy ulatują różne rzeczy - zapominamy wyłączyć żelazka, kupić świeżych bułek, czy zwrócić filmu do wypożyczalni. Za to ostatnie przewinienie można pójść do więzienia.

Mężczyzna aresztowany za niezwrócenie filmu na VHS przez 14 lat
foto: kadr z wideo + VHSy

Era VHS-ów odeszła do przeszłości, ale ta lubi się odezwać nawet po upływie 14 lat. Zatem jeżeli gdzieś w szufladzie macie jeszcze jakąś niezwróconą kasetę wideo, to zróbcie wszystko, żeby oddać ją właścicielowi, bo inaczej możecie skończyć jak James Meyers - mieszkaniec Północnej Karoliny.

W 2001 roku wypożyczył on taśmę z filmem „Luźny gość” w reżyserii Toma Greena oraz z jego osobą w roli głównej. Obraz opowiadał o bezrobotnym twórcy filmów animowanych. Jego ojciec nie jest zadowolony z poczynań syna i próbuje go przekonać do wzięcia się za prawdziwą pracę. To doprowadza do wzajemnej wojny domowej.

James Meyers wpadł podczas kontroli drogowej. Przeprowadzający ją funkcjonariusz zreflektował się, że w lutym 2002 roku został wydany na mężczyznę nakaz aresztowania. Sprawa została wówczas wniesiona przez J&J Video, wypożyczalnię zlokalizowaną w Salisbury, za brak zwrotu kasety.

Rzecz, w którą ciężko uwierzyć. Sam zainteresowany w chwili aresztowania był osłupiały, gdyż absurd sytuacji przerósł jego wszelkie wyobrażenia:

"

Myślałem, że policjant żartuje. Pierwszy raz w życiu zostałem zakuty w kajdanki. Ledwo pamiętam, żebym brał ten film, a sama wypożyczalnia od lat już nie istnieje. W ogóle nie skupiono się na wymiarze popełnionego wykroczenia, a powinno być inaczej. "

Rozprawa ma się odbyć w kwietniu 2016 roku. Meyers ma nadzieję, że postępowanie zostanie umorzone. O całej sytuacji informowały amerykańskie telewizje. Zobaczcie materiał poświęcony niezwróconej kasecie VHS:

Do zatrzymania doszło w Concord. Tamtejszy oddział Policji wydał oświadczenie dotyczące aresztowania Jamesa Meyersa:

"

Nakaz, który jest podpisany przez sędziego, każe funkcjonariuszom organów ścigania aresztować odpowiednie osoby i stawić je bezzwłocznie przed urzędnikiem sądowym, aby mogły odpowiedzieć na zarzuty. Zamiast od razu zatrzymać Meyersa, oficer pozwolił mu zachować trochę czasu, aby mógł osobiście przyjść do Departamentu Policji w Concord. Od funkcjonariuszy wymagane jest założenie kajdanek aresztowanemu przed wejściem do gabinetu organów wykonawczych władz miejskich. "

O całym zajściu dowiedział się także twórca i gwiazda „Luźnego gościa”, Tom Green. Dla niego także wydaje się to rzeczą, w którą trudno jest uwierzyć:

"

Właśnie to zobaczyłem i wciąż się zastanawiam czy może to być prawdą. "

Aresztowanym można być za naprawdę niedorzeczne przewinienia lub podejrzenia ich popełnienia. Przekonał się o tym Kevin Young, którego zatrzymano za bycie ubranym w pas z nabojami, rękawiczki i bransoletki z kolcami. Podobna stylizacja była powodem zamknięcia za kratkami muzyka polskiej kapeli Warfist.

Macie w domu jakieś niezwrócone filmy na kasetach?

Robert Skowronski