06.08.2020 14:13

Poznaliśmy 10 najlepszych polskich filmów po 1989 roku. Są zaskakujące pozycje

 Eksperci filmowi ze stowarzyszenia Słowo i Film oraz Narodowego Centrum Kultury wybrali najlepsze polskie filmy ostatnich 30 lat. Oto 10 produkcji, które według nich zasłużyły na wyróżnienie.

Poznaliśmy 10 najlepszych polskich filmów po 1989 roku. Są zaskakujące pozycje
foto: Opus Film / Apocalypso Pictures /Collection Christophel/East News

Stowarzyszenie Słowo i Film zorganizowało akcję "Kanon kina polskiego po ’89". W ramach inicjatywy 110 ekspertów sporządziło listy najważniejszych polskich filmów z ostatnich 30 lat. Akcję sfinansowało Narodowe Centrum Kultury. Niedługo po ogłoszeniu wyników organizatorzy rozpoczęli serię dziesięciu wykładów internetowych, które zostały poświęcone zwycięskim filmom. 

Oto 10 najlepszych polskich filmów po 1989 roku

W puli znalazło się aż 213 filmów. Co ciekawe, w zwycięskiej dziesiątce nie znalazły się produkcje Andrzeja Wajdy, czy Romana Polańskiego. Dwukrotnie był natomiast obecny Smarzowski, a także Pawlikowski. Jaki film został uznany za najlepszy?

Męskie Granie
Męskie Granie
Przeczytaj także "Początek" podbija zagranicę! "Chcę się nauczyć polskiego, żeby zaśpiewać to w Brazylii"

W głosowaniu ekspertów wygrał "Dzień świra" Marka Koterskiego. Jak czytamy w uzasadnieniu krytyka filmowy i filmoznawcy Michał Oleszczyka:

"

To najdziksza wiwisekcja spotworniałego życia wewnętrznego polskiego bieda-inteligenta w warunkach rzekomo zwycięskiej transformacji ustrojowej. "

Na drugim miejscu znalazł się "Dług" Krzysztofa Krauze, a na trzeciej pozycji pojawiła się Oscarowa "Ida" Pawła Pawlikowskiego. Tak natomiast prezentowała się najlepsza dziesiątka:

  1. Dzień świra, reż. Marek Koterski
  2. Dług, reż. Krzysztof Krauze
  3. Ida, reż. Paweł Pawlikowski
  4. Psy, reż. Władysław Pasikowski
  5. Ostatnia rodzina, reż. Jan P. Matuszyński
  6. Róża, reż. Wojciech Smarzowski
  7. Ucieczka z kina Wolność, reż. Wojciech Marczewski
  8. Zimna wojna, reż. Paweł Pawlikowski
  9. Wesele, reż. Wojciech Smarzowski
  10. Wieża. Jasny dzień, reż. Jagoda Szelc

Wybrane filmy musiały spełniać określone kryteria. Wszystkie produkcje musiały być polską koprodukcją, a także zawierać co najmniej 51 proc. dialogów po polsku lub w polskich dialektach. Z tego powodu do zestawienia nie zakwalifikowały się filmy takie jak "Pianista" Romana Polańskiego, czy "Czerwony" i "Niebieski" Krzysztofa Kieślowskiego.

Jeśli chodzi natomiast 110 ekspertów polskiego kina, to wśród nich znalazło się 61 krytyków i dziennikarzy filmowych, 39 akademików i badaczy oraz 10 ekspertów. Swoje głosy oddawali m.in. Janusz Wróblewski, Tadeusz Lubelski, Tadeusz Sobolewski, Michał Oleszczyk, Magdalena Miśka-Jackowska i Anna Osmólska-Mętrak. 

Blanka Lipińska
Blanka Lipińska
Przeczytaj także Forbes: 365 dni osiągnęło coś, czego nie dokonał żaden inny film na Netfliksie
Tagi: News