19.12.2019 11:02

"Zimna wojna" wybrana przez Benedicta Cumberbatcha najlepszym filmem dekady

Magazyn "TimeOut" zapytał znanych aktorów, pisarzy i filmowców o najlepsze filmy dekady. Benedict Cumberbatch wyróżnił "Zimną wojnę".

Benedict Cumberbatch
foto: Rex Features/East News

Benedict Cumberbatch znany między innymi z roli Doctora Strange'a w uniwersum Marvela czy Sherlocka w serialu z 2010 roku został zapytany przez magazyn "TimeOut", który film zasługuje na tytuł najlepszej produkcji ostatniej dekady. Okazało się, że aktor upodobał sobie szczególnie polskie kino.

"Zimna wojna" filmem dekady według Benedicta Cumberbatcha

Aktor uznał, że na miano najlepszego filmu ostatniej dekady zasłużyła "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego. Cumberbatch uzasadnił swój wybór słowami:

"

To była niezwykle szczera i bolesna historia o miłości i jej tragicznych i destrukcyjnych skutkach. Film został pięknie nakręcony, wykorzystano w nim wszystkie możliwości, jakie daje kino. Widzimy tam kadry, które przekazują treść bez słów, a kiedy te się pojawiają, są porywające, zaskakujące, nieoczekiwane. To do bólu romantyczne dzieło, bolesne. To naprawdę świetna filmowa opowieść. Całkowicie zanurzyłem się w świecie i historii o tym związku. Paweł Pawlikowski jest niesamowitym reżyserem. "

Boże ciało
Boże ciało
Przeczytaj także "Boże ciało" ma szansę na Oscara. Polski film trafił na shortlistę Amerykańskiej Akademii Filmowej

Oprócz odtwórcy roli Doctora Strange'a swoje ulubione filmy wybrała też między innymi Saoirse Ronan. Aktorka postawiła na "Druhny" z 2011 roku. Taika Waititi wyróżnił "Śmierć Stalina", Antonio Banderas szwedzkiego "Turystę", a Sam Mendes wskazał "Boyhood" oraz "The Social Network".

Pochwała Cumberbatcha to kolejne wyróżnienie dla polskiego obrazu. Film w 2018 roku otrzymał między innymi aż pięć statuetek Europejskich Nagród Filmowych, a niedawno twórcy odhaczyli na gali następny sukces - opuścili imprezę z kolejnym wyróżnieniem na koncie.  

Zobacz też: "Zimna Wojna": ciekawostki o filmie Pawła Pawlikowskiego

Joanna Chojnacka
Tagi: News Zimna wojna