"Boże ciało" ma szansę na Oscara. Polski film trafił na shortlistę Amerykańskiej Akademii Filmowej

17.12.2019 08:49
Boże ciało|undefined Fot. kadr z filmu Boże ciało

Dobre wieści dla miłośników polskiego kina. Film Jana Komasy "Boże ciało" trafił na oscarową shortlistę, co oznacza, że ma spore szansę na nominację do prestiżowej statuetki.

17 grudnia 2019 oku Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła część oficjalnych kandydatów do Oscarów 2020. Na shrotliście pojawił się polski kandydat do Oscarów 2020 - film Jana Komasy "Boże ciało". Czy produkcja powtórzy sukces "Idy" Pawła Pawlikowskiego?

Oscary 2020 - "Boże ciało" na shortliście

Oparty na faktach film Jana Komasy o chłopaku z poprawczaka, który podszył się pod księdza na jednej z prowincjalnych parafii, będzie walczył o złotą statuetkę w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy. Do kolejnego etapu zmagań spośród rekordowej ilości 92 produkcji przeszło zaledwie 15 tytułów. Obok filmu Jana Komasy o nominację do Oscara powalczą także takie produkcje jak "Parasite" Bong Joon-ho czy "Ból i blask" Pedro Almodovara.

Ostateczne nominacje zostaną ogłoszone 13 stycznia, a zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali 9 lutego 2020. Jeśli dzieło Jana Komasy znajdzie się wśród grona nominowanych filmów, dojdzie do bezprecedensowej sytuacji w historii polskiego kina, a mianowicie rodzimi twórcy pierwszy raz otrzymają szansę na Oscara rok po roku, bowiem podczas ostatniej gali oscarowej o najważniejszą nagrodę przemysłu filmowego walczył film "Zimna wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.

Przeczytaj także

"Boże Ciało" już teraz może pochwalić się ogromnym sukcesem w polskich kinach – film widziało już ponad 1 380 000 widzów i dwa miesiące po premierze wciąż nie schodzi z afisza. Polski kandydat do Oscara plasuje się obecnie na 4. miejscu w zestawieniu największych polskich sukcesów tegorocznego box office. Osiągnięcia "Bożego Ciała" już przeniosły się na arenę międzynarodową, bowiem prawa do dystrybucji filmu zostały sprzedane na terytoria obejmujące niemalże wszystkie kontynenty. Działo Komasy jest także obiektem zainteresowania wielu imprez filmowych – na chwilę obecną film otrzymał zaproszenia na ponad 60 festiwali i został obsypany nagrodami na polskich i zagranicznych przeglądach. W planach jest również amerykański serial na podstawie filmu i scenariusza Mateusza Pacewicza.

W główną rolę wcielił się uznawany za jedno z największych odkryć aktorskich ostatnich lat – Bartosz Bielenia. Pozostałą część obsady dopełniają utalentowani aktorzy młodego pokolenia – Tomasz Ziętek i Eliza Rycembel, zdobywcy prestiżowych wyróżnień dla najlepszych aktorów festiwalu w Gdyni – Aleksandra Konieczna i Łukasz Simlat, a także Barbara Kurzaj, Zdzisław Wardejn oraz Leszek Lichota.

Przeczytaj także

Czy "Bożemu ciału" uda się zdobyć Oscara? Konkurencja jest duża. O tym, który film wygra w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy, przekonamy się już 9 lutego 2020 roku na 92. gali wręczenia Oscarów.

Przeczytaj także

Zobacz też: Komentarz twórców "Bożego Ciała" w sprawie afery wokół filmu

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.