Co zrobiła Emilia Clarke, by dostać rolę w "Grze o tron"?

Natalia Hluzow
29.10.2018 12:54
Co zrobiła Emilia Clarke, by dostać rolę w "Grze o tron"? Fot. kadr z serialu "Gra o tron"

Podczas ceremonii Britannia Awards 2018 na jaw wyszły zaskakujące fakty na temat przeszłości Emilii Clarke oraz tego, jak zdobyła rolę w serialu HBO.

26 października 2018 odbyło się rozdanie nagród Britannia Awards, największego wydarzenia BAFTA w Stanach Zjednoczonych, które celebruje wieloletnią współpracę między brytyjskim i amerykańskich przemysłem filmowym. Podczas tegorocznej edycji nagrodę dla najlepszego brytyjskiego artysty roku odebrała Emilia Clarke, znana powszechnie jako Daenerys z "Gry o tron". Twórcy serialu HBO, David Benioff i D.B. Weiss, w swoim przemówieniu na temat aktorki, wyjawili zaskakujące fakty związane z jej castingiem do roli Matki Smoków.

Jak Emilia Clarke zdobyła rolę w "Grze o tron"? 

Można było spodziewać się wielu rzeczy i wyobrażać sobie różne scenariusze, ale trudno byłoby wpaść na to, co zadecydowało o tym, że Emilia Clarke została dostojną i dumną Daenerys z "Gry o tron".

Twórcy serialu o całym zajściu postanowili opowiedzieć, wręczając aktorce nagrodę podczas Britannia Awards. Ujawnili, że już po nakręceniu właściwego pilota serialu z Emilią Clarke w roli Daenerys i po zaprezentowaniu go władzom HBO, producenci mimo wszystko poprosili, by aktorka przyszła na prywatne przesłuchanie do szefa stacji. Jak wspominał Weiss, casting odbywał się w bardzo nieprzyjemnych okolicznościach:

Spotkanie odbyło się w firmowym kinie, które było duże, słabo oświetlone i puste. Nie było tam nikogo poza naszą dwójką i prezesem HBO. Uśmiechaliśmy się. Ale on nie. Prawdopodobnie było to najmniej przyjazne przesłuchanie, w jakim kiedykolwiek uczestniczyliśmy.

Według twórców serialu, Emilia Clarke przeczytała swoją rolę, nie wywołując nawet cienia uśmiechu na twarzy mężczyzny. Zapytała więc, czy może zrobić cokolwiek, by poprawić nastrój. W odpowiedzi David Benioff zapytał ją, czy mogłaby zatańczyć. Na co Emilia, nie tracąc ani chwili, odtańczyła... taniec robota. Jak twierdzi Weiss, zaskoczyła tym wszystkich:

Zrobiła to z takim zaangażowaniem i zrobiła to naprawdę dobrze. I nawet prezes nie miał już wyboru - musiał się uśmiechnąć. Dostała tę robotę 10 sekund po tym, jak opuściła salę, i nasza dwójka goniła ją, by jej o tym powiedzieć, zanim opuści budynek, ponieważ pozwolenie na to, by wsiadła w samolot i odbyła 11-godzinny lot bez tej wiedzy, byłoby okrutną i niezwykłą karą. 

Jak widać, by dostać rolę bohaterki, która co chwila pojawia się w rozbieranych scenach, wcale nie trzeba prezentować się nago i nawet rolę poważnej i dumnej królowej można otrzymać dzięki poczuciu humoru... i rytmu.

Czym Emilia Clarke zajmowała się przed "Grą o tron"?

Zachęcona opowieścią twórców, Clarke również zdecydowała się na zdradzenie małego sekretu. Odbierając nagrodę, ujawniła, jakie było jej zajęcie, zanim otrzymała rolę w "Grze o tron". Jak stwierdziła, za zatrudnienie osoby o takim doświadczeniu, Benioff i Weiss powinni otrzymać osobne wyróżnienie:

[Twórcy "Gry o tron"] zasługują na własną nagrodę za odwagę za zatrudnienie kogoś, kogo najlepszą pracą przed serialem było obsługiwanie imprez dla dzieci w stroju Królewny Śnieżki.

Emilia Clarke nie była w tej kwestii wyjątkiem. Niemal cała obsada "Gry o tron" składała się z nieznanych twarzy, które dzięki hitowi HBO są dziś na okładkach najbardziej prestiżowych magazynów i plakatach promujących kinowe superprodukcje. Całą przemowę aktorki możecie usłyszeć poniżej:

Prócz gwiazdy "Gry o tron" podczas gali Britannia Awards nagrody otrzymali również Jim Carrey, Cate Blanchett, Damian Lewis, Steve McQueen i Kevin Feige. 

"Gra o tron" sezon 8 - kiedy premiera?

Emilia Clarke po raz ostatni powróci w roli Daenerys w ósmym i ostatnim sezonie "Gry o tron". Premiera została zapowiedziana na 2019 rok.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.