05.07.2019 15:10

Netflix rezygnuje z ukazywania palenia papierosów w swoich serialach i filmach

Platforma Netflix postanowiła zrezygnować z pokazywania w swoich filmach palenia papierosów i cygar. Niektóre produkcje dostaną jednak dyspensę.

Stranger Things
foto: kadr z serialu Stranger Things

W najnowszym sezonie "Stranger Things" Jim Hooper pali jak smok i nie jest jedyną postacią sięgającą po tytoń. Tego typu sytuacja jest jednak usprawiedliwiona. Akcja serialu rozgrywa się w latach 80., kiedy palenie było czymś tak oczywistym, jak dzisiaj posiadanie smartfona. Gdyby serial dział się współcześnie w kolejnym sezonie prawdopodobnie nie zobaczylibyśmy ani jednego papierosa. Wszystko dlatego, że Netflix postanowił poważnie ograniczyć ukazywanie palenia w swoich produkcjach.

Netflix - nie będzie scen palenia w filmach i serialach platformy

Jak podaje serwis CNET, przedstawiciele serwisu zapowiedzieli, że w powstających produkcjach trudno będzie uświadczyć momentów, w których bohaterowie palą wyroby tytoniowe. Informację o zmianach podano w oficjalnym oświadczeniu.

"

W przyszłości wszystkie nowe przedsięwzięcia, w których pojawiają się oznaczenia TV-14 w przypadku seriali lub PG-13 lub niżej w przypadku filmów, będą wolne od palenia papierosów i e-papierosów. Wyjątkami są przypadki, w których palenie ma uzasadnienie historyczne lub odnosi się do istotnych faktów. "

W oświadczeniu zaznaczono też, że nowa zasada w żaden sposób nie wpłynie na wizję artystyczną filmowców. Jeśli w ich zamyśle palenie okaże się niezbędne do zbudowania pewnej postaci, czy atmosfery filmu lub serial, zostanie w nim uwzględnione.

Oświadczenie pojawiło się po tym, jak stowarzyszenie Truth Initiative ujawniło na początku lipca 2019 roku wyniki badań, dotyczących ukazywania w produkcjach popularnych wśród młodzieży scen palenia wyrobów tytoniowych.

"

92% produkcji telewizyjnych ze wszystkich stacji, kablówek i platform streamingowych popularnych wśród młodych ludzi, zawiera sceny widocznego spożywania tytoniu. To 16% wzrost w porównaniu z naszym aportem z zeszłego roku, który wystawia młodych ludzi na większe ryzyko związane z rozpoczęciem palenia. "

Według zaprezentowanego raportu w ciągu ostatnich 12 miesięcy sceny palenia z ukazywanych często stały się wręcz trudne do uniknięcia. W podsumowaniu przyjrzano się również produkcjom Netfliksa. W okresie 2016-2017 pojawiło się 866 scen palenia tytoniu. To prawie trzy razy więcej niż w przedziale czasowym 2015-2016. Co ciekawe w samym 2. sezonie "Stranger Things" bohaterowie sięgają po papierosa 262 razy (w 1."tylko" 182 razy).

Stranger Things
Stranger Things
Przeczytaj także "Stranger Things" - 3. sezon wprowadza do serialu pierwszą postać LGBTQ

"Stranger Things" sezon 3  - kiedy premiera?

Z oświadczenia Netfliksa wynika, że fani "Stranger Things" nie muszą się obawiać, że ich ulubieni bohaterowie rzucą palenie. Twórcy zawsze mogą odnieść się do czasów, w których rozgrywa się hit Netfliksa. Czy 3. sezon przebił poprzedni rekord scen palenia papierosów? Możecie przekonać się sami. Nowe odcinki produkcji braci Duffer od 4 lipca 2019 roku są dostępne w bazie platformy streamingowej.

Palisz papierosy?

Zobacz też: Gwiazdy "Stranger Things" o pracy nad serialem i nowym sezonie. "Nasi bohaterowie dorośli" [WYWIAD]

Tagi: News Stranger Things Netflix