Nowa bajka Disneya pokazała transseksualnego mężczyznę z okresem i ludzie się rozwścieczyli

30.06.2022 17:23
Nowa bajka Disneya pokazała transseksualnego mężczyznę z okresem i ludzie się rozwścieczyli Fot. materiały prasowe/Disney+

Kojarzycie sympatycznego robota medycznego Baymaxa? Niedawno doczekał się serialu animowanego na Disney+, w którym pojawił się wątek okresu menstruacyjnego, przez który przechodził transseksualny mężczyzna. 

Baymax! - w serialu pojawia się transseksualny mężczyzna, który przechodzi okres

Serial "Baymax!" dostępny na Disney+ rozwścieczył pewnego dziennikarza i filmowca, który postanowił podzielić się swoimi przemyśleniami na Twitterze. Wygląda na to, że zgodziło się z nim sporo osób - post ma ponad 37 tysięcy polubień, a wideo obejrzano 4,6 miliona razy. Jaki był powód tego zamieszania?

Polecamy

Ano powód był taki, że we fragmencie serialu pojawił się w nim przedstawiciel społeczności LGBTQ+, a także pokazano produkty związane z miesiączką. Nie jest to właściwie żadne novum w świecie Disneya - w nowych filmach studia Pixar "To nie wypanda" i "Buzz Astral" mieliśmy do czynienia między innymi z produktami menstruacyjnymi i rodziną dwóch lesbijek.

Trzeci odcinek "Baymaxa!" nie przypadł do gustu wszystkim odbiorcom, ponieważ tytułowy robot udaje się w nim na zakupy dla nastolatki, która prosi go o produkty menstruacyjne. W odcinku pojawia się również transseksualny mężczyzna, który poleca tytułowemu bohaterowi podpaski, których używa on sam.

Temat "przeprojektowania dyskursu na temat seksualności dzieci" i "promowanie" transseksualności - to najbardziej "zabolało" wspomnianego powyżej dziennikarza/filmowca Christopher F. Rufo:

Polecamy

Na szczęście negatywnych głosów było mało i reakcje były raczej pozytywne. "Baymax!" otrzymał więc poparcie ze strony internautów, którzy cieszą się, że takie tematy jak menstruacja czy transseksualizm zostały poruszone w serialu dla dzieci.

Inni zwrócili uwagę na edukacyjny aspekt bajki - ta w końcu pozwala się oswoić ze zjawiskami, które jak widzicie wywołują bardzo emocjonalne reakcje nawet u dorosłych i (często) wykształconych ludzi. Poza tym: Baymax jest robotem medycznym i w tym odcinku robi to, do czego został stworzony, czyli pomaga potrzebującym opieki zdrowotnej.

Pierwszy sezon animacji zadebiutował na Disney+ 29 czerwca 2022 roku. Składa się z 6 kilkunastominutowych odcinków.

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.